7 – 9 Eylül 2018 Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası

7 - 9 Eylül tarihleri arasında İstanbul Fenerbahçe - Caddebostan sahilleri bu yıl 3. kez düzenlenen Denizkızı Ulusal Kadın Yelken Kupası Yat Yarışına ev sahipliği yaptı. Yarışın amacı daha çok kadını yelken sporu ile buluşturmak, kadın yelkenciliğini desteklemek, yeni sporcular yetiştirilmesine katkıda bulunmak ve mevcut yelkenci kadınların motivasyonlarını yükseltmek.

 

IMG_5567

Yarış daha önceki yıllarda olduğu gibi yine ARPR Danışmanlık tarafından Türkiye Yelken Federasyonu'nun himayesinde, bu kez İstanbul Yelken Kulübü işbirliği ile düzenlendi. Yarış kapsamında cuma günü coğrafi, cumartesi ve pazar günleri ise şamandıra yarışları yapıldı. Sadece kadınlardan oluşan takımların katıldığı yarışa IRC I, IRC II ve IRC III sınıflarından toplam 13 takım ile gezi sınıfından 1 takım katıldı.


IMG_4211

Daha önceki yıllarda sadece büyük kurumların kadın yelken takımları ile katıldıkları yarışta bu sene bir değişiklik yapılarak bireysel kadın sporcuların oluşturduğu takımların da katılması sağlandı. Takımlar en az 5 kişinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Yarışın bir diğer özelliği de daha önce yelken eğitimi almış olmak gerekmiyor. Yarış öncesi eğitim eksikliği olan sporculara uzman eğitmenler tarafından gerekli eğitimler veriliyor.

Yarışın en önemli özelliği ise her yıl yarış gelirinin bir kısmı ile Anne Çocuk Eğitim Vakfı – AÇEV'in desteklenmesi. 3 aşamalı olarak planlanan yarış 7 Eylül Cuma günü saat 15:00'da verilen start ile başladı. Coğrafi rota olarak planlanan yarış İstanbul Yelken Kulübü açıklarına atılan şamandıralardan başladı. Kuvvetli esen lodos rüzgarı ile tekneler Kınalıada'nın etrafından dolaştıktan sonra finish hattına ulaşarak yarışın ilk gününü tamamladılar.

İkinci Gün
8 Eylül Cumartesi günü için 3 etap şamandıra yarışı yapılması planlanmıştı. 14 takım ile Caddebostan açıklarında atılan şamandıralar arasında düşük rüzgar ile başlayan yarış ilk yarışın tamamlanmasının ardından değişen hava koşullarının ve daha da düşen rüzgarın etkisiyle diğer iki yarış yapılamadan tamamlandı.

IMG_5590

Üçüncü Gün
9 Eylül Pazar günü şamandıra yarışı olarak 2 etap yapılması planlanan yarış, hava raporunda uygun şartların görünmesi ile bir gün önce yapılamayan etaplardan bir tanesinin de eklenmesiyle 3'e çıkartıldı. Yarışan ekiplerin keyifli görüntülerinin de izlendiği 3 yarış sakin ama yarış için uygun bir havada gerçekleştirildi.IMG_5865

Yarışın tamamlanmasının ardından teknelerin ait oldukları sınıflara göre sıralamaları yapılarak akşam İstanbul Yelken Kulübü'nde düzenlenen ödül töreni ile kupalar sahiplerini buldu.

Takımların sıralaması:
IRC – I Sınıfı:
1.Atak Akademi
2.Doğuş Grubu

IRC – II Sınıfı:
1.Eker
2.Burgan Bank
3.Ford Otosan

IRC – III Sınıfı:
1.Permolit Team Ladies First
2.Mercedes Benz
3.Dunapark DentaşPackaging
4.Pupa – Doğuş Üniversitesi
5.Sahibinden.com
6.Türk Telekom
7.Sultans of theSea
8.Açev

Gezgin Sınıfı:
1.Şenpiliç RC GirlsSailing Team

Önümüzdeki yıllarda uluslararası nitelik kazanması planlanan Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası Organizasyon Komitesi Üyesi Diana Misim ödül töreni sırasında yaptığı konuşmada kupa kapsamında 3 senede toplam 35 kadın yelken takımının yarıştığını ve bu takımların yüzde 70'inin yelkenle ilk kez tanışan kadınlardan oluştuğunu belirtti. Katılan kurumların çoğunun da ilk kez kadın yelken takımı kurarak konusunda uzman yelken eğitim kurumlarından ders aldığını belirten Misim, yarışlar boyunca tekne kiralama ve taktisyen desteği gibi katkılarla sektöre ek değer de yaratıldığını söyledi.

Fotoğraflar ve Yazı: Berna İbrahimağaoğlu

KEŞFET