İLK DEFA

ANNELERİMİZE HER DAİM SEVGİYLE...

 11 Nisan 2021 Pazar

Anneler Günü'ne özel hazırladığı sürpriz hediye seçenekleri ile bu yıl annelerimizin yanında olamasak da onları gülümsetebilir ve damağında bu günü hatırlayacağı tatlı izler bırakabiliriz.

Devamı

Sony Türkiye Fotoğraf Yarışması 2021

 25 Mart 2021 Perşembe

Dünya Fotoğraf Organizasyonu ve Sony Türkiye, 2020 yılının en iyi tekil fotoğraflarının değerlendirildiği 2021 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri Serbest Dalda Yarışma bölümünde bu yılın kategori birincilerini ve kısa listeye kalanları kamuoyuyla paylaştı.

Devamı

İlk Defa KARABURUN’A Gidiyorum. #SizlerdenGelenler

 21 Mart 2021 Pazar

Fotoğraflar Karaburun'un güzelliğini anlatmaya yetmez. Çeşme'ye tatil kararı aldınız ve yola çıktınız. Urla'yı geçince Yüksek Teknoloji Enstitüsü kavşağından sağa dönün, doğa'nın eşsiz sunumunu izlemek için eski yoldan devam edin.

Devamı

Lüleburgaz'da Fidanlar 57. Alay İçin!

 18 Mart 2021 Perşembe

Lüleburgaz Kent Konseyi 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü kapsamında bütün askerleriyle birlikte vatan uğruna şehit olan 57. Alay anısına 300 Çınar fidanını toprakla buluşturdu.

Devamı

Çanakkale'de Zaferin İzini Taşıyan Yerler

 17 Mart 2021 Çarşamba

Çanakkale Zaferi'ne ışık tutan, tüm Türkiye ve dünyadan ziyaretçi akınına uğrayan Çanakkale -Gelibolu Yarımadası, zaferin şanlı tarihine ışık tutacak bir gezi planlayanlar için ideal bir rota oluyor. Gelibolu Yarımadası'nda Enuygun'un derlediği bu noktaları mutlaka görmelisiniz. 

Devamı

MODA'da İlk Defa Gezilecek Yerler

 7 Mart 2021 Pazar

Tarihi çok eskilere dayanan Moda bölgesinde yaşayan ilk uygarlığın Fenikeliler olduğu rivayet edilir. Osmanlıların Kadıköy'e yerleşmeleri ise 1350 yılında olmuştur. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesiyle şehrin doğu ve batı yakası birleşmiş ve bugünkü halini almıştır.

Devamı

İLK DEFA HAYDARPAŞA GARI - KADIKÖY

 7 Mart 2021 Pazar

Nazım Hikmet "Memleketimden İnsan Manzaraları" adlı destanlaşan şiirinde Anadolu'nun göç resmini lirik bir anlatımla yıllar önce böyle gözler önüne sermişti. Usta şairin kendine özgü bir içtenlikle kaleme aldığı bu satırlar günümüzde bile dokunulmazlığını, geçerliliğini korumaya devam ediyor.

Devamı

İLK DEFA KERPE Karadeniz’in Tek Doğal Limanı

 6 Mart 2021 Cumartesi

İLK DEFA KERPE'YE GİDİYORUM: Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı olan Kerpe, Karadeniz'e kıyısı olan oldukça sakin ve güzel bir beldedir. Son yıllarda artan yerli yabancı turist sayısıyla ve şehir merkezlerine olan yakınlığıyla dikkat çeken Kerpe korunaklı bir koya sahip olması nedeniyle özellikle çocuklu aileler için idealdir.

Devamı

İlk Defa Heybeliada’da Mehtaba Çıkma Zamanı…

 6 Mart 2021 Cumartesi

Yesari Asım Ersoy'un meşhur "Biz her gece Heybeli'de mehtaba çıkardık, sandallarımız neşe dolar zevke dalardık... "sözlerini bilmeyen yoktur. Bir zamanlar hep bir ağızdan söylenen bu şarkılar her ne kadar günümüzde nostalji havası yaratsa da bir zamanların görkemli geçmişini de gözler önüne seriyor.

Devamı

İlk Defa İtalya’nın Masal Şehri: Manarola

 6 Mart 2021 Cumartesi

İtalya'nın UNESCO tarafından da koruma altına alınan Cinque Terre sahilinde yer alan Manarola, dik kayaların üzerine kurulan rengarenk evleri ve dar sokakları ile masalımsı bir şehir. Akdeniz'in sıcaklığını yansıtan Manarola küçük bir kasaba olmasının dezavantajlarını, büyük bir avantaja çevirmiş.

Devamı

İlk Defa POLONEZKÖY (Adampol)

 5 Mart 2021 Cuma

Geçmişi oldukça eskilere dayanan ve ünlü bir Polak köyü olan Polonezköy, kurucusunun adı olan Adam Czartoryski'den dolayı Adamköy (Adampol) olarak anılırmış. Köy, Paris'ten sonra ikinci bir siyasi göçün merkezi olma amacıyla 1842 yılında kurulmuş.

Devamı

Vasco da Gama Köprüsü - Lizbon

 4 Mart 2021 Perşembe

Portekiz'in başkenti ve en büyük şehri olan Lizbon'daki 17.3 kilometre uzunluğundaki Vasco da Gama Köprüsü Avrupa'nın en uzun köprüsüdür. 1998 yılında açılan köprü Portekizli kaşif Vasco da Gama'nın deniz yoluyla Hindistan'a ulaşmasının 500. yılında hizmete açılmıştır.

Devamı

İlk Defa GERMİYAN KÖYÜ'ne Gidiyorum. #SizlerdenGelenler

 28 Şubat 2021 Pazar

Bu içerik müthiş bir hikaye içermektedir. Şöyle ki; bir köy düşünün bembeyaz duvarlarında rengarenk resimler, sihirli bir el dokunmuş tıpkı masallardaki gibi... İşte o el fotoğraflarım da gizli.

Devamı

Dünyanın İlk Kilisesi Antakya’da Değil Konya’da

 24 Şubat 2021 Çarşamba

Antakya'daki St. Pierre, neredeyse her kaynakta Hıristiyanlığın ilk kilisesi olarak geçiyor. Ancak Anadolu kültürü tarihçisi ve Türkolog Ali Canip Olgunlu, Ayasofya / Karadaki En Büyük Yelkenli isimli kitabında  dünyanın ilk kilisesinin Antakya'da değil Konya'da olduğunu yazıyor.

Devamı

İLK DEFA KÜTAHYA’ya Gidiyorum.

 10 Şubat 2021 Çarşamba

İLK DEFA KÜTAHYA: Milli Mücadele'nin en önemli kalelerinden biri olan ve tarihi M.Ö 3000'li yıllara dayanan Kütahya'nın ilçeleri şunlardır: Merkez, Altınbaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Gediz, Hisarcık, Pazarlar, Simav, Şaphane ve Tavşanlı. 

Devamı

Yves Rocher Vakfı Toprağın Kadınları Ödülü

 1 Şubat 2021 Pazartesi

Türkiye'de bu sene 6. kez düzenlenen Yves Rocher Vakfı Toprağın Kadınları Ödülü'nün 2021 kazananı; bu topraklarda yaşamış kadınların başarı hikayeleri ile çocuklara örnek olmayı hedefleyerek 2018'de, 'Puduhepa ve Kız Kardeşleri' isimli sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren Renan Tan Tavukçuoğlu oldu!

Devamı

Otizmli Çocukların Eğitimi İçin Adım Atın.

 23 Ocak 2021 Cumartesi

7 Mart 2021, Pazar günü 16.sı gerçekleşecek olan Antalya'nın en büyük spor organizasyonu Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu'nda Tohum Otizm Vakfı için koşarak otizmli çocukların eğitimine katkı sağlayabilirsiniz.

 

Devamı

KARADENİZ'de İLK DEFA Gezilecek Yerler

 16 Kasım 2020 Pazartesi

İlk defa Karadeniz'e gidecekler için; çok kültürlü yapısı, binlerce yıllık tarihi hazineleri, dillere destan doğası ile Karadeniz bölgesinin tüm doğal ve kültürel varlıkları ile Karadeniz'e gitmeden önce size önereceklerimize bir göz atmaya ne dersiniz? 

Devamı

İlk Defa RAHMİ KOÇ MÜZESİ'ne Gidiyorum

 21 Ekim 2020 Çarşamba

Türkiye'nin ilk ve tek sanayi müzesi olma özelliğini taşıyan Rahmi Koç Müzesi, 3 bölümde 13 binden fazla özel koleksiyonun ve içinde koca koca vapur, uçak, tramvay, denizaltı gibi çok özel parçaların sergilendiği orijinal bir açık hava müzesi olma anlamına da geliyor.

Devamı
KEŞFET