Kadraj, Burgazada ARTmosfer’de

Aldığın Nefesin Hakkını Ver! mesajı ile sanatseverleri bir araya getiren ARTmosfer'de gerçekleşecek KADRAJ sergisi, 6 Mart'a kadar hergün saat 10:00 - 18:00 arasında gezilebilecek. Sanatçı, 16. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri çerçevesinde Sessiz Çığlık projesini yine Burgazada'da sergilemişti.


BeautyPlus_20200303141200844_save

Sanatçı Ayla Ay; "Geçen yıl adada doğa yürüyüşü esnasında, bahçe budaması sonrası konteyner kenarına bırakılmış yığınla yeşillik arasında safran sarı ile oksit sarı arası mükemmel tonlarda bir bitki kökünü fark ettim. Yürümeye devam ederken bir yandan el yordamıyla bu kökü kare bir forma dönüştürdüm. Sonrasında, bir yanı çam ağaçları diğer tarafı denizle çevrili uzayıp giden yolu istemsizce kadrajladığımı fark ettim. Bunun bir anlamı olmalıydı. Doğa neyi işaret ediyordu? Bunu çözdüğümde, bir yıldır üzerinde çalıştığım bu projenin nedenleri de sonuçları ile birlikte ortaya çıkmış oldu" diyor. Yaşam, başlangıç ve bitişin olmadığı bir süreklilik yasası... Bir kez daha evrenin kaidesine işaret eden, doğanın kanununu gösteren bir Fibonacci dizisi... Sessiz Çığlık sürer kenaraya, doğadaki işaret edilmesi gereken noktaları kadrajlayan bir sergi alarak ve bunu gündemdeki sosyal medya dilline gönderme yapan bir imaj çalışmasına göre (karelenmiş foto/video art olarak) gerçekleştirmek kaçınılmazdı. Kadraj; sadece sanatçı olarak değil hepimizin, yaşamaya devam devam ettiğimiz sürece aldığımız nefesin hakkını vermemizin gerekliliğinin altını çiziyor. Bedensel var oluşun, süreklilik gösteren biçimde ortaya konma çabasının karşısında anlamlı bir duruş... Doğayı ve ona ait olmayanı göstermek.
PHOTO-2020-02-22-18-13-27BeautyPlus_20200303135342653_save


AYLA AY
2001 yılında, birincilikle girdiği Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Farklı ajanslarda sanat yönetmeni olarak da görev yapan sanatçı, Trianel ve çeşitli karma sergilere katıldı. Sanat festivallerinde, katılımcı ve organizasyon sorumlusu olarak yer aldı. Sanatçı, 16. İstanbul Bienali paralel etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirdiği Sessiz Çığlık projesinin, ikinci ve üçüncü aşamaları üzerinde çalışmaya devam ederken, farklı tekniklerde dört ayrı kişisel sergi projesi için de üretmeye devam ediyor.IMG-20200301-WA0013

ARTmosfer
İstanbul Prens Adaları'nın sakinliği, gizemli atmosferi ve tarihi geçmişi ile Kültür-Sanat adası seçilen Burgazada, beklenen kültür-sanat-etkinlik mekânına kavuştu. Artmosfer adını; şehrin karmaşasına kafa tutan adanın olağanüstü havası ve geçmişin kültürel mirası ile gelen gizemli duruşundan alıyor. Mekan, ada atmosferini sanatla solumaya vurgu yapıyor.

Burgazada'da faaliyet gösteren iletişim ajansı ETİ Danışmanlık tarafından kurulan Artmosfer'de, düzenli olarak sergi, workshop, konser, söyleşi, tiyatro başta olmak üzere bir çok alanda etkinlik gerçekleştiriliyor.

KEŞFET