Turkcell Platinum Bosphorus Cup Yelken Yarışı

29-30 Eylül tarihlerinde İstanbul yine çok önemli bir yelken yarışına ev sahipliği yaptı. İtalya, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna'dan teknelerin de katıldığı 40'ı IRC sınıfında, 4'ü destek sınıfında olmak üzere 44 tekne ve 800 yelkenci cumartesi günü İstanbul Boğazı'nda, pazar günü ise Caddebostan açıklarında bu yıl 17. kez düzenlenen yarışta yerlerini aldılar.


20180930_113743

 

Dolmabahçe - Anadolu Hisarı hattında gerçekleştirilen Boğaz etabında yarış İstanbul Boğazı'nın iki yakasında sahil kesimine gelen İstanbullular tarafından keyifle izlendi. Turkcell sponsorluğunda gerçekleştirilen Turkcell Platinum Bosphorus Cup yelken yarışı 2002 yılından beri düzenleniyor. 2 gün süren yarışın amacı İstanbul'u yelken sporu vasıtasıyla dünyaya tanıtmak, aynı zamanda da İstanbul halkına yelken sporunu sevdirmek.


20180930_114022

 

IMG_6898

İki günlük yarış sonunda en iyi düzeltilmiş zamana göre genel klasmanda birinci olan tekne 2004 senesinde dünyaca ünlü Türk tasarımcı Can Yalman tarafından tasarlanan gümüş ve kristalden yapılmış olan özel kupayı (döner trofe kupası) kazanıyor. Her sene yarışta tüm etapların sonunda genel klasman birincisi olan takımın aldığı kupa bir sonraki sene yeni sahibine verilmek üzere tekrar organizasyona teslim ediliyor.

Ayrıca Boğaz etabı için de şamandıra yarışından ayrı olarak boğaz etabında düzeltilmiş en iyi zamana göre birinci olan takıma "Turkcell Platinum Boğaz" kupası verildi. Kupanın sahibi Levent Peynirci liderliğinde yarışan İstanbul Cerrahi Cheese oldu.

2 günlük yarış sonunda sınıfında ilk 3'e giren teknelere de ayrıca ödül verildi.

20180930_113359

 

Bu yıl yarışın parkur organizasyonu Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Uluslararası Yelken Kulübü tarafından gerçekleştirildi. Daha önceki senelerde 2 gün yapılan şamandıra yarışları bu sene değişiklik yapılarak bir gün olarak düzenlendi. Boğaz yarışı sırasında konukların yarışı izleyebilmesi için de Feriye Sarayı'nda yarış partisi vardı.

İlk gün yarışı saat 12'de verilen start ile Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsü önünde atılan şamandıralardan başladı. IRC sınıfları için 2 tur, destek sınıfı için tek tur olarak yapılan yarış Çırağan Sarayı - Anadolu Hisarı arasında gerçekleştirildi. Zaman zaman düşen rüzgar ile parkurda 2 tur atan IRC sınıfı tekneler Çırağan Sarayı önünde finiş yaptılar.

Pazar günü ise Caddebostan açıklarında 2 adet şamandıra yarışı yapıldı. Yüksek şiddetteki rüzgar eşliğinde yapılan yarışlarda zor anlar yaşayan ve yelkeni yırtılan tekneler de oldu.

2 günlük yarışın ardından pazar akşamı yapılan törenle kupalar sahiplerini buldu.

Yarışın sonuçları şu şekilde gerçekleşti:

IMG_6539

Tüm yarışların genel klasman sıralaması:
1. İstanbul Cerrahi Cheese
2. Logo
3. ShakShuka

Tüm yarışların sınıf sonuçları:

IRC 0 Sınıfı:
1. İstanbul Cerrahi Cheese
2. ShakShuka
3. Borusan Çılgın Sigma

IRC 1 Sınıfı:
1. Mad X
2. Define Jr
3. MSI Sailing Team

IRC 2 Sınıfı:
1. Logo
2. Turkcell Alize
3. Uniq2go Hangover

IRC 3 Sınıfı:
1. Columbia Alize Keyfim 3,5
2. Borusan Jr Alto
3. Sek Alize

IRC 4 Sınıfı:
1. Shell Alize
2. Wasabi
3. Yapı Kredi Alize ZigZag

Destek Sınıfı:
1. Mikro Yazılım Cenoa
2. Fashion Renkli Kampüs
3. Messe Frankfurt Cenoa

Fotoğraflar ve Yazı: Berna İbrahimağaoğlu

KEŞFET