Yeni Zelanda ve Avustralya’da Unutulmaz Bir Keşif

Yeni Zelanda ve Avustralya'da Unutulmaz Bir Keşif Hazır mısınız?

Büyük Okyanus'un en güzel ada ülkelerinden bir tanesi olan Yeni Zelanda, sahip olduğu buzulları, şelaleleri, çiçeklerle bezeli yüksek dağları, yemyeşil tepeleri, uçsuz bucaksız fiyortları, buzul gölleri, vahşi okyanus sahilleri, kanyonları ve vahşi ormanları ile görülmeye değer. Macera arayışında olan gezginlerin popüler destinasyonları arasında yer alan Yeni Zelanda'nın en gözde şehirleri olarak da Auckland ve Christchurch son zamanlarda fazlasıyla ön plana çıkıyor.

1538471828_Adelaide

Cazibenin Şehri: Auckland
Yeni Zelanda'nın en büyük şehri olmasına rağmen, yüzölçümüne oranla seyrek bir nüfusa sahip olan Auckland, volkanik alan üzerine kurulu olması sebebi ile yemyeşil doğal bir güzelliğe sahip. Tropik adalarla çevrili Auckland, engin denizleri ve büyüleyici kumsalları ile turistlerin eşsiz seyahat deneyimleri edinebileceği zengin bir şehir ve yelken sporu meraklıları için adeta bir cennet.

1845 yılında inşa edilen Auckland Domain Parkı; tarihi geçitleri, heykellerle dolu yürüyüş alanları, yapay gölleri, kış bahçesi ve tropik bitki seraları ile şehrin en göz alıcı dinlenme noktalarından biri. Parkta aynı zamanda Auckland Müzesi de bulunuyor. Bir diğer cazibe merkezi Coromandel Ormanları ise doğal olarak oluşmuş yürüyüş patikalarıyla ünlü. Ayrıca, içerisinde yüzülebilir şelale ve gölleri de barındıran gizemli orman yolları haricinde nefes kesici manzarasıyla ünlü Coromandel Plajları da denizin ve güneşin tadını çıkarmak, su kayağı, dalgıçlık ve sörf gibi spor aktiviteleri yapmak için birebir. Ayrıca, adanın kuzeyinde yer alan Hanmer bölgesindeki kaplıcalar, dinlenmek ve rahatlamak için tercih edilirken, Kaikoura'daki balina turları da tehlike ve adrenalin severlerin vazgeçilmezi.

1538471823_Adelaide2


Yeşilin Merkezi: Christchurch
Yeni Zelanda'nın güney adasındaki en büyük şehir olan Christchurch; önemli ve ilgi çeken bir turizm merkezi... Christchurch, kendine has mimari yapıları ve görüntüsü ile Yeni Zelanda'daki tipik bir İngiliz şehri olarak da nitelendiriliyor. 459 dönümlük Hagley Parkı, 57 dönümlük Christchurch botanik bahçeleri Yeni Zelanda'nın en eski ağaçlarına ve Avon nehri boyunca yaşayan ördek nüfusunun büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor. Merkezdeki Christchurch Katedrali gotik mimarinin en güzel örneklerinden.

Yeni Zelanda'yı yaşamanın en güzel yollarından biri de karavan gezisi... Christchurch'ten kiralanan "campervan" isimli, konaklamanın mümkün olduğu karavanlar ile manzaralı yol boyunca Yeni Zelanda'nın keşfedilmemiş noktalarını görmek mümkün. Güney adasının orta bölgesinde yer alan Lake Tekapo ve etrafındaki buzul gölleri, ayrıca Queenstown ve fiyort bölgesi Milford Sound, doğa güzellikleri, bitki örtüsü, dağları, turkuaz renginde buzul gölleri ve sükûneti ile görülmeye değer.

Jiplerle yapılan çöl safarisinin daha zorlu şartlarda gerçekleşen versiyonu pek çok adrenalin severin deneyimlemek istediği aktivitelerden. Ayrıca, gondola denilen teleferikle dağın tepesine kurulmuş restoranda, manzaranın tadını çıkararak yemek yemek de paha biçilemez. 1950'den beri Amerikalıların Antarktika'da yazın yürüttüğü çalışmaların sergilendiği bir müze olan 'Kutup Merkezi' mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri. Antarktika'nın soğuğu ve rüzgârının hissedilebildiği müzede o bölgeye ait kıyafetleri giyip kutupları deneyimlemek çok etkileyici kabul ediliyor.


1538471829_christchurch3

KEŞFET