Zorlu Psm'de Yaratıcı Atölyeler

BARAN GÜLER İLE YARATICI DRAMA // 20 &27 OCAK, 3 ŞUBAT CUMARTESİ // 12:00

Çocukların bireysel farkındalıklarını yükseltip hayal güçlerini kullanarak karşılaştıkları problemlere yaratıcı çözümler sundukları, sosyal rollerinin farkına varıp çevreleriyle uyum içinde iş birliği yapmayı oyun oynayarak, deneyimleyerek eğlenerek öğrendikleri her hafta farklı bir konuyla ilerleyen 1 saatlik atölyelerdir.

Yaş Grubu: 7-9 yaş
Atölye Süresi: 1 saat

1516352627_Street_Jazz


MİNİK MODACILAR ATÖLYESİ // 27 OCAK CUMARTESİ // 14:00
Bir moda tasarımcısıyla çalışacakları bu atölyede çocuklar, "kış" konseptine göre hazırlanacak bebeklerine kesme, düzenleme, modelleme ve yapıştırma tekniklerini kullanarak birer stil yaratacaklar. Çocukların motor becerileri ve kas sistemlerini geliştiren atölye, aynı zamanda onların renk uyumu bilinçlerini, yaratıcılıklarını ve özgünlüklerini destekliyor.

Eğitmen: Aslı Çiftçi
Yaş Grubu: 4-6 yaş
Atölye Süresi: 1 saat

KENDİ YAŞAM ALANIMI TASARLIYORUM // 30 OCAK SALI // 14:30
Bu atölye, yaşadığımız yüzyılda görsellik anlamında zenginleşen çocukların, hayal güçlerini yaşamlarına da taşımayı amaçlıyor. Yaratıcı çocuklar için "Kendi Yaşam Alanını Tasarla" atölyesi yepyeni bir çalışması. Atölye sırasında çocuklar kolaj, kombinasyon, renk ve form becerilerini kullanarak, hayallerindeki kullanışlı ve daha da önemlisi eğlenceli yaşam alanlarını tasarlayacaklar.

Eğitmen : Mimar, Moda Tasarımcısı, Eğitmen Aslı Çiftçi
Yaş Grubu : 4-8 Yaş
Atölye Süresi : 1- 1,5 saat

ÇİĞDEM ODABAŞI İLE ANİMASYON FİLM OKUMA ATÖLYESİ // 20 & 27 OCAK, 3 ŞUBATCUMARTESİ // 16:30
Çocuklar hatları çizilmemiş bir hayal gücüne sahiptir ve bu yüzden animasyonların esnek ve her şeyi mümkün kılan dünyası, çocuklara cazip gelmektedir. Film okuma atölyesi, çocukların yaratıcılıklarını ön plana koyarak, bakmak ve görmek arasındaki bağlantıyı doğru kurabilmeleri için yol göstermeyi hedefliyor. Animasyon okumaları sırasında çocukların filmi seyreden kişi olmaktan çıkıp daha aktif bir konuma geçerek kendi yaşamlarıyla bağ kurmaları, oyunlarla birlikte doğaçlama ve canlandırmalar yaparak yaratıcılıklarını geliştirmeleri bekleniyor.

Sömestr programı

20 Ocak 16:30 Big Hero 6 / 6 Süper Kahraman 7-9 yaş
27 Ocak 16:30 Howl's Moving Castle / Yürüyen Şato 10-14 yaş
3 Şubat 16:30 Frozen / Karlar Ülkesi 8-11 yaş

Atölye Süresi: 1 saat 15 dakika


1516352623_Klasik_Bale


GENÇ YAZARLAR ATÖLYESİ // 21 OCAK, 4 ŞUBAT PAZAR // 16:00
Çocukların hayal güçlerini yazıya aktarmalarını ve düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan Genç Yazarlar Atölyesi, Çocuk Atölyesi işbirliğiyle Zorlu PSM'de gerçekleşecek. Genç yazar adayları, Ocak ayının teması olan "Büyülü Bir Kış Masalı" çerçevesinde özgün bir hikaye yazacaklar, hikayelerini paylaşacaklar ve kitap kapağı tasarımı yapma şansı bulacaklar. Bu eşsiz atölye, çocukların kendilerini ifade edebilmelerine yardım etmeyi, hayal güçlerini zenginleştirmeyi ve içlerindeki kahramanları ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Eğitmenler: Özlem Özyurt, Nermin Ferhan Karamuti
Yaş Grubu: 8-12 yaş
Atölye Süresi: 1,5 saat

GALAKTİK ÇOCUKLAR ATÖLYESİ // 24 OCAK ÇARŞAMBA 14:30, 28 OCAK PAZAR 16:00
Çocuk Atölyesi ve Zorlu PSM işbirliğiyle gerçekleşecek Galaktik Çocuklar Atölyesi'nde çocuklar, "Evrim sadece canlılar için mi geçerli?", "Galaksiler, yıldızlar, gezegenler de evrimleşir mi?" gibi merak edilen sorulara cevap arayacaklar. Büyük patlamadan günümüze evrenin evriminin, dünyamızın evrimsel yolculuğunun ve gelecekte bekleyenlerin tartışıldığı atölyede çocuklar, yıldızların günlük ve genel

hayatımızdaki yerini de keşfetme şansı bulacak. Galaksi, yıldızlar, gezegenler gibi konulara yer veren zevkli atölye, çocukların ufuklarını genişletmeyi ve onların evrene farklı bir açıdan bakmalarını sağlamayı hedefliyor.

Eğitmen :Miray Ertuğrul
Yaş Grubu : 8-14 yaş
Atölye Süresi :1,5 saat

 

BÜYÜLÜ HİKAYE KARTLARI // 26 OCAK CUMA // 14:30
Çocuk kitapları yazarı tarafından kitap okumayı ve yazmayı seven 8-12 yaş arası çocuklar için tasarlandı. Birbirinden farklı kahraman ve mekânlardan yola çıkarak hazırlanan "Büyülü Hikâye Kartları" ile hayalgüçlerini birleştirerek, hikâye kurgulayabilme, yazıya aktarma ve düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Genç yazar adayları Sömest tatili çerçevesinde özgün bir hikâyeyi\masalı yazacaklar. Daha sonra yazdıklarını okuyup, kitaplarının kapaklarını tasarlayacaklar.

Böylece kendi hikâyelerini kaleme almış olacak, öykü, kurgulama, nasıl yazarım, nasıl hayal kurarım sorularına da cevap bulabilecekler. Çocuk Atölyesi ve Zorlu PSM işbirliğiyle düzenlenecek bu eşsiz atölye, çocukların kendini ifade edebilmesini kolaylaştırmak, hayal güçlerini zenginleştirmek ve içindeki kahramanı ortaya çıkartmak için...

Eğitmen : Yazar, Nermin Ferhan Karamuti
Yaş Grubu : 8-12 yaş
Atölye Süresi : 1,5 saat


HARFLERİN DANSI // 29 OCAK PAZARTESİ // 14:30
"Harflerin Dansı" etkinliği, harfleri tanımayı müzikal ve görsel bir şölene dönüştürüyor. Her harfe bir şiir, her şiire bir harf atfeden bu çalışma, çocukların yazıyla nesneler arasındaki ilişkiyi kavramalarını amaçlıyor. "Harflerin Dansı", küçük yaşlardan itibaren dil ve zihinsel becerilerin geliştirilmesine yönelik bir çalışmadır. Bu yaşlarda hayal dünyalarını zenginleştirerek karikatür ve şiir ile tanıştırarak yaratıcı ve üst düzey düşünme becerilerinin minik tohumlarını atmayı hedefliyor. Karikatür sayesinde de, çocuklara farklı bakış açıcı geliştirerek kendini mizah ile ifade etme şansı tanıyor.

Eğitmen : Öğretmen ve Yazar Yasemin Şahin
Yaş Grubu : 6-7 yaş
Atölye Süresi : 1 saat


GELECEĞE MEKTUPLAR ATÖLYESİ // 2 ŞUBAT CUMA // 14:30
Yazmanın büyüsü ile tanışmış, bugün düşündüklerini geleceğe yazmak isteyen çocuklarla birlikte "Geleceğe Mektuplar" yazıyoruz. Hayal ettiklerini, bugünde düşünüp, gelecekteki kendine sormak istediklerini birlikte düşünüyor, sorular soruyoruz:

-Gelecekte Ne Olmak İstiyorum? \ Ne Oldum?
-Bugünden Yarına Ne Değişti? \ Gelecekteki Benle Sohbet
-İdeallerim, Hayallerim ve Ben\ Dünya Güzel Bir Yer ve Ben İstediğim Yerdeyim
-Gelecekte Neleri Değiştirmek İsterim? Projelerim \ Büyüdüm ve Yaptıklarımdan Mutluyum

Not: Geleceğe Mektuplar Atölyesi, gerçek birer mektup yazma şeklinde olacaktır. Katılımcıların yazdıkları mektuplar, atölye sonunda toplanarak posta (PTT) yoluyla ailelerine gönderilecektir.

Eğitmenler : Çocuk Kitapları Yazarları Özlem Özyurt–Nermin Ferhan Karamuti
Atölye Süresi : 1,5 saat
Yaş Grubu : 8-12 yaş

 

KEŞFET