10 Ocak Bitter Çikolata Günü "Çikolatanın Tarihçesi"

ÇİKOLATANIN TARİHÇESİ

Çikolata Kelimesi Aztek Dilinden Geliyor.

Çikolatanın tarihi Maya ve Aztek medeniyetlerine kadar dayanıyor. Çikolata kelimesi ise Aztek dilindeki "xocolatl" kelimesinden geliyor. "Xocol" kakao çekirdeklerinin gürültülü bir şekilde havanda dövülmesinden dolayı "gürültü", "atl" ise "su" veya "içecek" anlamına geliyor.

Bu iki medeniyet, kakao çekirdeklerini kavurup öğütüp su ile karıştırmış, mısır ve baharat ekledikleri bu karışıma da "Tanrıların Yiyeceği" ismini vermişlerdi. Kakaoyu ticarette para yerine de kullandılar. Avrupa ise bu vazgeçilmez lezzeti 16. yüzyılda keşfetti. Kristof Kolomb bu muhteşem lezzeti İspanya'ya taşıdı, ardından da önce Avrupa'ya sonra tüm dünyaya yayıldı. İlk çikolata ise 1876 yılında İngiltere'de üretildi.more food _ Simon Smith Photography

Bitter Çikolata Antioksidanlar İçeriyor.

İçinde yüksek oranda kakao bulunan, süt ve süt türevlerini içermeyen bitter çikolata, çikolata tutkunlarına keyif veren bir deneyim yaşatıyor. Tıpkı besin gibi dengeli tüketilmesi gereken bitter çikolata, sebze ve meyvelerden sonra güçlü bir antioksidan olan flavonoidleri en fazla içeren lezzetlerin başında geliyor.

Yüzde 70 - 85 kakao oranına sahip 100 gramlık bitter çikolatada, ortalama 11 gram lif, günlük demir ihtiyacının yüzde 67'si, magnezyumun yüzde 58'i, bakır'ın yüzde 89'u, manganezin yüzde 98'i ve ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum bulunuyor. Ayrıca bitter çikolata, sağlığa faydalı doymamış yağ asitleri de içeriyor.

KEŞFET