5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’ne Özel Lezzetler & Etkinlikler

Kahve Dünyası Türk Kahvesi Tüketim Alışkanlıkları Anketinin Sonuçlarını Açıkladı.

 

TÜRK KAHVESİNİ SADE İÇİYORUZ. 

 

 

türk kahvesi günü ne zaman

 

 

  • 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü kapsamında sosyal medya üzerinden 8000 kişinin katılımıyla bir anket gerçekleştiren Kahve Dünyası, Türk kahvesi tüketim alışkanlıklarına ışık tuttu.
  • Ankete katılanların yüzde 47'si günde 1-3 fincan Türk kahvesi içtiğini söyledi. Günde 1 fincan Türk kahvesi tüketenlerin oranı yüzde 43, 3 fincandan fazla tüketenlerin oranı ise yüzde 3 oldu.
  • Katılımcıların yüzde 70'i Türk kahvesini sade içmeyi tercih ettiğini söylerken, orta şekerli diyenlerin oranı yüzde 24, şekerli diyenlerin oranı ise yüzde 5'te kaldı.
  • Ankete katılanlara "Türk kahvesi sizin için ne anlama geliyor" sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 55'i soruya keyif yanıtını verdi. Keyif yanıtını yüzde 28 ile dinlenmek, yüzde 17 ile karşılıklı sohbet yanıtı izledi.
  • Anket sonuçları Türk kahvesinin yanında tatlı atıştırmalıkları tüketmeyi sevdiğimizi de ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 97'si Türk kahvesinin yanında tatlı atıştırmalıkları tercih ettiğini belirtti.
  • Ankette katılımcılara "Siparişiniz üzerine hazırlanan taze çekilmiş Türk kahvesini ne sıklıkta çektirirsiniz?" sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 46'sı 10 günde, yüzde 35'i ayda bir, yüzde 18'i ise 20 günde bir Türk kahvesi çektiririm yanıtını verdi.

 

Türk kahvesi demek bizim için keyif demek..

 

 

KAHVE GÜNÜ NE ZAMAN

 

 

 

KAHVE DÜNYASI HER KONUĞUNA TÜRK KAHVESİ İKRAM EDİYOR.

Kültürümüzün en önemli değerleri arasında yer alan Türk kahvesi, "UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi"nde de yer alıyor. Telvesi ile birlikte pişen dünyadaki tek kahve olma özelliğini taşıyan Türk kahvesinin bu listeye girdiği tarih olan 5 Aralık her yıl Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlanıyor.

 

 

1701427067_5_Aral__k_Kahve_D__nyas__3

 

 

Kahve Dünyası, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü'nü misafirleriyle birlikte coşkuyla kutluyor. Kahve Dünyası mağazalarına gelen herkese Türk kahvesi ücretsiz olarak ikram ediliyor. Taptaze çekilen Türk kahvesi geleneksel şekilde yanında su ve çikolatayla birlikte sunuluyor.

 

Aynı gün Kahve Dünyası mağazalarından yapılan taze çekilmiş Türk Kahvesi alışverişlerinde % 20 indirim uygulanıyor. Ayrıca www.kahvedunyasi.com 'dan yapılan alışverişlerde 100 gr. Türk Kahvesi hediye ediliyor

 

 

 

NESİLDEN NESİLE KAHVE GELENEĞİ ŞERİFALİ KURUKAHVESİ 

1934 yılında Bursa'da meşhur kadifeli kahve ile başlayan Şerif Dede ustalığı 3. kuşak olarak günümüze kadar ulaşmıştır. 

Kahve geleneğini nesilden nesile sürdüren aile; "Şerif Dede'mizin sırrı kahveyi pişirmesinde değil öğüttüğü taş değirmenindedir. Biz de ondan öğrendiğimiz yöntemlerle kahvelerimizi öğütüp sizlerle buluşturuyoruz. Her bir fincanda, geçmişimize duyduğumuz saygı ve sevgiyle, şerefli dedemizi yâd ediyoruz.

 

 

FI7A4089

 

 

Şerifali kahvemiz, içtiğiniz her yudumda ruhunuza dokunan bir sıcaklık taşıyor; sohbetlerinizi renklendiriyor, sabahlarınıza neşe katıyor, yalnızlığınıza dost oluyor, çalışma saatlerinizi keyifli anlara dönüştürüyor ve günlük stresinizi hafifletiyor.

Sizin de içtiğiniz her yudumda keyifli sohbet ve anlarınıza eşlik etmesi en büyük dileğimiz. Sizlerle beraber ailemizi daha da büyütmek anılarımızı çoğaltmak istiyoruz. Aramıza katılmanız dileğiyle, her yudumu keyifle içmeniz dileğiyle.. www.serifalikahve.com 

 

 

BETA YENİ HAN'IN KONUĞU İLBER ORTAYLI

Tarihte kahvenin ilk kavrulduğu yer olan Beta Yeni Han, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü'nde düzenleyeceği özel etkinlikte Prof. Dr. İlber Ortaylı başta olmak üzere Kahve Danışmanı Cenk R. Girginol, Şef Eyüp Kemal Sevinç gb pek çok değerli konuğu ağırlayacak.

 

 

5 aralık kahve günü

 

 

Beta Yeni Han'ın Dünya Türk Kahvesi Günü'ndeki diğer konukları arasında ayrıca TKKAD Başkanı Nuri Çolakoğlu, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi, Beta Yeni Han İstanbul Şube Müdürü ve TKKAD Yön. Kur. Üyesi Hatice Uğur yer alıyor.

Türk Kahvesi'nin Gelenekselden Yeni Nesile Yolculuğu'' temasıyla gerçekleşecek etkinlikte kahve ile ilgili söyleşiler, workshoplar ve tadımlarla renklenecek ve 352 yıllık tarihi handa ikinci kez gerçekleşecek. www.betayenihan.com  

 

 

PERA MÜZESİ'NDE KEYİFLİ BİR 'KAHVE MOLASI'

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu'ndan yola çıkarak hazırlanan "Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni" sergisi kapsamında 5 Aralık'ta ücretsiz rehberli tur düzenliyor.

Koleksiyon sorumlusu Yavuz Selim Güler rehberliğinde, Türk kahvesi kültürü ve geleneğinin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine alınmasının 10. yılına özel düzenlenen ücretsiz sergi turunda katılımcılar, kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri ve ritüelleri, kahve kültürünün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya çini ve seramik üretimi ekseninde inceliyor.

 

 

1701434300_PeraMuzesi_Kahve_Gunu

.

 

Ziyaretçiler ayrıca 5 ve 6 Aralık 2023 tarihlerinde Pera Café'de Türk kahvesini %20 indirimle içme fırsatı yakalayacak.

KEŞFET