ARDAHAN’DA BAHAR BİR BAŞKADIR

ARDAHAN'a 'İLK DEFA' ilkbahar- yaz mevsiminde gittiğiniz zaman sizi yeşilin binbir tonu, rengarenk çiçek tarlaları ve tabloları andıran sürreal manzaralar karşılayacaktır. 

Yazı ve Fotoğraflar: @mehmet__yener_

 

çiğdem crocus kardelen bahar bayramı

 

ardahan bahar

 

 

HER SENE AYNI ZİRVEDE ULU ÖNDER ATATÜRK'ÜN SİLÜETİNİ GÖREBİLİRSİNİZ. 

Ardahan'ın en önemli doğal güzelliklerinde biri de her yıl 15 Haziran -15 Temmuz tarihleri arasında DAMAL'ın ilçesi YUKARI GÜNDEŞ KÖYÜ, KARADAĞ yamaçlarında oluşan ULU ÖNDER ATATÜRK'ün silüetidir.

Bu tarihler arasında güneş batarken dağın bir tarafının gölgesi diğer tarafına yansımakta ve bu inanılmaz olay her sene aynı zirvede tekrarlanmaktadır. Bu tarihlerde Ardahan'a İlk Defa gidecekseniz eğer Atatürk'ün silüetini yakından mutlaka görmelisiniz.

 

Atatür silüeti Damal ilçesi Yukarı Gündeş Köyü, Karadağ

 

ardahan damal manzara doğu anadolu

 

ARDAHAN YALNIZÇAM KAYAK MERKEZİ içerikli yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

YÜZDE 100 SAF BALLAR BURADA ÜRETİLİYOR. 

Ardahan'da 1.600 adet bitki türü bulunmaktadır. Bunlar arasında 25 adet endemik tür barındıran Ardahan florası, sadece bölgede bulunan Kafkas geni arılara ev sahipliği yapmaktadır.

Yöreye özgü KAFKAS ARI IRKI burada yetiştirilmektedir.Öbek öbek arı kovanları ile 617 adet arıcılık işletmesi ile yılda 800 ton bal burada üretilmektedir. Saflığı ile ünü dünyayı aşan ve başka hiçbir yerde bulamayacağız bu doğal balların tadına mutlaka bakmalısınız.

 

kafkas balı ardahan bal

 

ardahan kafkas arısı bal

 

Edito: Ardahan'ın Posof ilçesi ise Karadeniz ilçelerini andırır ve sonbaharda ayrı bir güzelliğe bürünür. Türközü sınır kapısından Gürcistan'a buradan gidilir.

 

ARDAHAN, ŞEYTAN KALESİ

ÇILDIR'da bulunan ŞEYTAN KALESİ'ni de yaz-kış mutlaka ziyaret etmelisiniz. Urartular döneminde yapıldığı tahmin edilen kale, Karaçay Kanyon'unda yer almaktadır.

Üç tarafı uçurum olan bu tepeye sadece bir yönden ulaşmak mümkündür. Kaleye bu konumundan, ulaşım ve ele geçirilmesinin zor olmasından dolayı 'Şeytan Kalesi' denildiği varsayılmaktadır.

 

 şeytan kalesi ardahan kalesi

 

ardahan köyleri büyükbaş hayvancılık

 

Dere boylarında gezen kazları ve yörenin en önemli geçim kaynağı olan hayvan sürüleri de bu güzel manzaranın tamamlayıcısı olacaktır.

 


Deniz seviyesinden 1910 metre yükseklikteki Şeytan Kalesi günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Simetrik olmayan bir plana sahip olan kalenin ebatları 161 × 93 metredir.

Kalenin üç kulesi vardır ve bunlardan yalnızca biri günümüze sağlam ulaşmıştır. Günümüzde gece aydınlatılmakta olan Şeytan Kalesi'ne ve hemen yakınındaki seyir tepesine araç yoluyla, bu noktadan sonra da bir patikayla ulaşılmaktadır.

 

ARDAHAN'DA BAHAR BAYRAMI

Artan Ardahan 

 

dağ çiçekleri ardahan doğu anadolu manzara

 

papatyalar doğal güzellikler ardahan doğuanadolu

 

nergis çiçeği ardahan bahar gezmek

 

 ardahan kars doğa

 

UNUTMAYIN!

Bizleri SOSYAL MEDYADAN FACEBOOK VE INSTAGRAM sayfalarımızdan takip edebilirsiniz. 

#serhatardahan #kuranehri #ardahangöle #canardahan #baharçiçekleri #ilkbahar #anadolu #doğuanadolu #kars #doguekspresi #ardahanüniversitesi #ilkdefagidiyorum #hayatkeşfedeğer

 

KEŞFET