Ayancık’ta Keten Kültürü, Gelecek Turizmde ile Canlanıyor.

Sinop'un Ayancık ilçesi, Gelecek Turizmde programı kapsamında gerçekleştirilen "Ayancık'ta Ketenin Yolculuğu" projesi ile #sürdürülebilirturizmin yeni rotalarından biri olmaya hazır. Proje ile, Ayancık'ın keten bezi ve keten ipi yapma sanatının yeniden canlandırılması, bölgenin coğrafi işaretli #Ayancıkketeni #kültürelmirasının korunması ve bölgenin kültürel ve doğal değerleriyle sürdürülebilir turizme kazandırılması hedefleniyor.


1636013066_Sofra_1#Ayancık'ta Ketenin Yolculuğu projesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNDP ve #AnadoluEfes iş birliğiyle gerçekleştirilen Gelecek Turizmde kapsamında hayata geçirildi. Projenin tanıtım toplantısı, #Sinop'un yakın zamanda geçirdiği sel felaketi sebebiyle #GelecekTurizmde'nin bir başka projesine ev sahipliği yapan Şile-Ovacık'ta gerçekleşti. Ayancık'ta #KeteninYolculuğu projesinde, keten bezi ve keten ipi yapma zanaatinin canlandırılması amaçlanırken, coğrafi işaretli Ayancık Keteni'nin üretim süreçlerini kapsayarak oluşturulan turizm rotasıyla ilçenin, sürdürülebilir turizmin yeni odaklarından biri haline gelmesi de hedefleniyor.1636012992_Sezgin___nl___Asuman_Y__lmaz___Zeynep_Tosun___Selda_Susal_Saat__i___Deniz_Tapan___Beril_Yamaner___Nezihe___zcan

#Ketenbezi ve keten ipi yapımı 1990'lı yıllara kadar Ayancık'ın temel geçim kaynaklarından biriydi. Proje ile, unutulmaya yüz tutan bir üretim şekli canlandırılırken, kadınlara da istihdam olanağı yaratıldı. Proje kapsamında "#KetenEvi" adıyla ip yapım atölyesi kuruldu. 16 kadın, İŞKUR desteğiyle aldıkları #ketenipi yapımı kursu sonrası Keten Evi'nde istihdam edildi. İki köyde #ketenekimi yapılarak atıl durumdaki tarım arazilerinde keten tarımı yeniden canlandı. Ayrıca sürdürülebilir moda akımının öncü isimlerinden #ZeynepTosun'un danışmanlığında #Ayancıklıkadınlar tarafından keten #sofrakoleksiyonu üretildi.

KEŞFET