Doğa Dostu Bir Tatil İçin 5 İpucu

Yaz aylarına giriş yaptığımız şu günlerde pandemi kısıtlamalarının da hafiflemesiyle birlikte tatil bölgeleri hareketlendi. Denizlerdeki kirliliğin son günlerde tehlikeli bir hal almasıyla doğa dostu bir tatilin önemi de gün yüzüne çıktı. Viravira.co, doğa dostu tatilin 5 önemli ipucunu bizimle paylaştı.

gorsel1

 

1. Bez çanta tercih edin.

Tatil bölgelerinde gerek taşıma, gerekse alışveriş için plastik poşet yerine tercih edilecek olan bez çanta kullanımıyla doğada yıllarca çözünmeyen ve denizleri kirleten poşet atıklarının önüne geçebilirsiniz.gorsel4

2. Plastik kullanımını mümkün olduğunca azaltın.

Market alışverişlerinizde kullandığınız bez çantalara ek olarak paketlenmiş gıdalarda daha doğa dostu ve geri dönüştürülebilir cam kavanozda satılan ürünleri tercih edebilirsiniz., Ayrıca plastik su şişelerinin yerine cam şişeleri tercih ederek plastik atıklarınızı en aza indirebilirsiniz.


gorsel3


3. Yağ atıklarını denizlere ve kanalizasyon giderine dökmekten sakının.

Mutfakta kullanmış olduğunuz kızartma yağlarını bir kapta biriktirdikten sonra yağ atık toplama bölgelerine bırakarak geri dönüşüme yardımcı olabilirsiniz. Atık yağlar su yüzeyini kapladığında ekotoksik özellik gösterir ve havadan suya oksijen transferini önleyerek balıkların ve diğer canlıların ölümüne neden olur. Ayrıca 1 litre atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğini unutmayın.


gorsel5


4. Denizlerde ve sahil şeritlerinde atıklarınızı muhafaza edin.

Denizlerimizin temiz tutulabilmesi için sahil şeridinde geçirdiğiniz vakit boyunca çıkan tüm atıklarınızı muhafaza edin. Sahil şeritlerinde unutulan veya bırakılan atıklar rüzgar ve denizin gel git hareketleriyle denizlere karışabilir.gorsel2


5. Çevre dostu temizlik ürünlerini tercih edin.

Özellikle tekne tatillerinde, bulaşıklarınızı yıkamak için bitkisel içerikli hammaddeler kullanılarak üretilmiş yüksek oranda biyolojik çözünürlüklü alternatif temizlik ürünlerini tercih edin.

Ayrıca tatiliniz boyunca ziyaret edeceğiniz bölgelerdeki sahillerde çöp toplayarak da çevre temizliğine katkıda bulunabilirsiniz.

KEŞFET