GastroRize Günleri

İlk Defa Rize'ye Gidiyorum.

Rize Gastronomi Günleri

Gastronomi dünyasının önemli isimlerini buluşturan festivalde lokal lezzetlerin ve gastronomi şölenlerinin yanı sıra Rize'nin biyo-çeşitliliği, çayı ve tarımı, yerel pazarları, tarihi Rize evleri ve lokal dokusu muhafaza edilen Rize mimarisi, geleneksel lokantaları, çiftçileri, balıkçıları, tarihi özellikleri ve hasat zamanı faaliyetleri yer aldı.

 

Dünyanın en önemli çayları arasında yer alan Rize Çayı'nın üretim aşamalarının ziyaretçilerle buluşturulmasıyla başlayan etkinlik, Çeçeva'da gerçekleştirilen çay hasadı deneyimi ile devam etti. Rize'nin büyüleyici doğal güzellikleri ve yerel lezzetlerinin eşliğinde süren programda geleneksel Rize balıkçılığı ve dağ manzarası eşliğinde çay sohbeti yer buldu.

 

1625393135__3_23788

Rize'nin Doğal Güzellikleri Ziyaretçileri Büyüledi. 

GastroRize Günleri geleneksel Karadeniz balıkçılığı örneğinin sunulduğu taka turuyla başladı ve bölgenin en önemli tarihi yapılarından olan Zilkale'yi ziyaret etti. Denizden tam 750 metre yükseklikte ve Fırtına Vadisi yakınlarında bulunan kale 14. yy mimarisinin tipik bir örneğini ziyaretçilerle buluşturdu.

Fırtına Vadisi'nde Zipline deneyimiyle heyecan ve eğlenceyi beraber yaşayan ziyaretçiler Palavut Şelalesi'nin güzelliği karşısında büyülendi. GastroRize günleri, tüm dünyadan turist akınına uğrayan ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden Ayder Yaylası gezisi ile son buldu.

 

1625393136_IMG_20210703_001609_710

KEŞFET