İLK DEFA KORE’YE GİDİYORUM.

GÜNEY KORE KÜLTÜRÜ VE SIRA DIŞI FESTİVALLERİ 

2023-2024 KORE ZİYARET YILI 

 

 

Güney Kore seyahat

 

 

Dört mevsim doğanın en güzel renklerinin gözlemlenebildiği muhteşem bir doğaya sahip olan Güney Kore, festivalleri, etkinlikleri ve eşsiz doğası ile dünyanın en keyifli destinasyonları arasında başı çekiyor.

Kore hükümeti, 2023-2024 Kore Ziyaret Yılı'nı tanıtmak ve yabancı ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatmak için en keyifli festival ve etkinlikleri 100 K-Kültür Seyahat Etkinliği olarak belirledi.

 

 

güney kore ziyaret fotoğraf

 

 

Popüler kültürün yükselen değeri Kore Dalgası (Hallyu) akımı sayesinde, dünyanın dört bir yanından seyahatseverler Güney Kore'yi uzunca bir süredir yakından takip ediyor. Dünyaca meşhur K-Pop müziği ve koreografilerinin yanı sıra K-Drama yani Kore dizileri de global olarak takip edilen Kore kültürünün en değerli hazineleri arasında.

Yine K-Beauty ile tüm dünyaya nam salmış bir Kore kozmetik sektörü de Kore turizmine her geçen gün ilgiyi artıran sebeplerden biri. K-Culture olarak adlandırılan Kore Kültürü sadece K-Pop (Popüler Müzik), K-Drama (Diziler), K-Movies (Filmler) ve K-Beauty'ten (Kozmetik-Güzellik) ibaret değil elbette.

 

 

k pop güney kore

 

 

K-KÜLTÜR (K-CULTURE, KORE KÜLTÜRÜ) SEYAHAT ETKİNLİKLERİ 

Gerek Sonbaharda gerekse İlkbaharda doğanın en güzel renklerinin gözlemlenebildiği muhteşem bir doğaya sahip olan Güney Kore,eşsiz doğasıve heyecan verici K-Kültür (K-Culture, Kore Kültürü) Seyahat Etkinlikleri ile dünyanın en keyifli destinasyonları arasında başı çekiyor.

Söz konusu doğa, mevsimsel güzellikler ve seyahat olunca, sıra dışı festivaller de Kore Kültürü'nün önemli bir parçası olarak ilgi görüyor.

 

Yılın dört mevsiminde Kore'de popüler olan festivaller, hem keyif dolu bir seyahat deneyimi sunarken hem de Kore kültürünün de dünyaya açılan bir penceresi oluyor.

 

 

kore gezi seyahat festival tur güney kore 

 

 

İŞTE KORE'NİN SIRA DIŞI VE DÜNYADA EN ÇOK İZLENEN 8 FESTİVAL VE ETKİNLİKLERİ 


İlkbahar'da her yıl Jinhae Kiraz Çiçeği Festivali gerçekleştiriliyor. Kore'nin en iyi kiraz çiçeği festivali Gyeongsangnam-do, Jinhae'de düzenleniyor. 

1,5 km'lik nehir boyunca sağlı sollu kiraz çiçeği ağaçlarının açıp gökyüzünü kapladığı, muhteşem bir manzara oluşturduğu nehir üzerindeki köprüsü ile ünlenmiş keyif dolu bir doğa şöleni festivali.

 

Jinhae Askeri Bandosu ve Onur Kıtası'nın da aktif katılımı ile gerçekleşen festivalde, ziyaretçiler bandonun eşsiz bir sanat performansına da şahitlik ediyor.

 

 

güney kore k pop

 

 

Festivalden hemen önce Halk Pazarı ve Jungwon Rotary çevresinde de kültür-sanat etkinlikleri düzenlenerek festivalin başlaması için gerekli heyecan ve keyif dolu atmosfer yaratılıyor.

 

Bu keyif dolu görsel şölen, her yılmart sonu nisan başında Busan yakınlarındaki Jinhae bölgesinde gerçekleştiriliyor. 

İlkbahar'da Kore'nin Jeju Adası'nda gerçekleşen sıra dışı bir festival de SeogwipoKanola Çiçeği Uluslararası Yürüyüş Festivali olarak öne çıkıyor. Festival, Seogwipo çevresinde düzenlenmektedir. Parlak sarı çiçeklerle dolu tarlalar Kore'de baharın gelişinin bir habercisidir.

 

 

kpop kore fotoğraf

 

 

Festivalin ana yürüyüş parkuru, JejuOlle'dir. Yarışı bitirmek için herhangi bir süre sınırı bulunmaz. Güzel kıyı şeridini saran parlak sarı kanola çiçeklerinin manzarası eşliğinde muhteşem yürüyüş parkurlarında gezinmek, katılımcıların sağlığını ve ruhunu iyileştirirken harika deneyimler paylaşmalarını sağlar.

Katılımcılar, sarı kanola çiçeklerinin masmavi deniz ve büyüleyici kaya formasyonlarıyla iç içe geçtiği Seogwipo sahili boyunca,Jeju'da baharın pitoresk manzarasının tadını çıkarırlar.

 

 

Kore Ziyaret Yılı güney kore fotoğraf 

 

 

Kore'de İlkbahar'a neşe ve renk katan bir önemli festival de "YeonDeungHoe" nam-ı diğer Lotus Fener Festivali.

 

Tarihi 1200 yıl öncesine Silla Hanedanlığı zamanlarına dayanan bu sıra dışı festivalde katılımcılar kendi yaptıkları fenerler ile Lotus Fener Geçiti'ne katılıyorlar.

Festival zamanı sokaklar 100.000'in üzerinde nilüfer feneriyle parıl parıl aydınlanıyor. UNESCO'nun somut olmayan kültürel miras listesine de dahil edilmiş bir etkinlik olarak ön plana çıkıyor. Lotus Fener Festivali, her yıl mayıs ayının ortasında Seul'de ziyaretçilerini karşılıyor.

 

 

Kiraz

 

 

Boryeong Çamur Festivali özellikle Kore'de yaşayan yabancılar tarafından ilgi gören diğer bir festival. Her yıl temmuz sonu ağustos başı gibi Chungcheongnam-do bölgesindeki Daecheon Plajı yakınlarında yapılmakta. 

 

Katılımcıların en doğal haliyle çamur banyosu yaptıkları, herkesin birbirine çamur suyu bombası attığı ve çamur kaydıraklarından kayarak eğlendiği keyif dolu dinlendirici ve katılımcıların streslerini atabildikleri keyif dolu bir etkinlik.

 

 

Kore Ziyaret Yılı güney kore ziyaret

 

 

KOREA ART WEEK 

 

Sonbahar ile birlikte K-Kültür Seyahat Etkinlikleri sanat ağırlıklı yapılmaya başlıyor. Tüm Kore'yi kapsayan en büyük sanat etkinliği olan Korea Art Week her yıl Eylül başında gerçekleştiriliyor.

Sergi rehberleri, özel deneyimler ve yaratıcı atölyelerin olduğu Kore'nin en büyük sanat etkinliği Korea Art Week gerek yerel halk, gerekse yurt dışından gelen ziyaretçiler tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor. 

 

 

Snow

 

 

Ülkenin ilk sanat fuarlarından biri olan ve Kore Sanat Haftası'nın içeriğini oluşturan Kiaf Seul'de yaklaşık 50 ülkeden 1000'den fazla sanat galerisi özel bir ağ ile etkinliğe iştirak ediyor. Böylelikle dünya sanatına da hizmet eden değerli bir etkinlik oluşturuluyor.

Dünyanın en büyük 3 sanat fuarı markası 'Frieze'in Kore versiyonu olan Frieze Seul'de ve Kore Sanat Haftası'nın alt fuar etkinliklerinde çağdaş sanat sahnesine yön veren sanat eserleri sergilenirken, sanat tarihi ustalarının eserleri ve ümit vadeden genç sanatçıların eserlerine de yer veriliyor.

 

 

Kore Ziyaret Yılı

 

 

MÜZİKALLER, DANS, TEKVANDO, BANDO GÖSTERİLERİ 

Sonbahar etkinlikleri kapsamında "WelcomeDaehakro" her yıl Ekim ayında Seul'de gerçekleştirilir. Yaklaşık 150 tiyatronun toplandığı ve "üniversite yolu" anlamına gelen Daehakro'da yapılır.

Tiyatro sanatına ev sahipliği yapan kentte, festivalin açılış gösterisinde müzikaller, dans, tekvando gösterileri ve bando performanslarından oluşan şenlikli bir geçit töreni yer alır.

 

 

kore k pop festival gezi seyahat

 

 

Festival kapsamında, tiyatro, müzikaller, sözlü olmayan gösteriler, illüzyon gösterileri ve klasik müzik gibi çok çeşitli sokak sanatları sergilenir. K-Stage kadrosu için bir yarışma yapılıp, festivalde ve sosyal medya aracılığıyla çevrimçi gösterilecek 6 gösterilik performanslar seçilir.

Her gün bir performans, YouTube, Naver TV ve çok dilli altyazılı seyahat ve eğlence platformu Mafengwo'nun da aralarında bulunduğu çevrimiçi kanallar aracılığıyla yayınlanır.

 

 

Güney Kore

 

 

Güney Kore,eşsiz doğasıve heyecan verici K-Kültür (K-Culture, Kore Kültürü) Seyahat Etkinlikleri ile dünyanın en keyifli destinasyonları arasında başı çekiyor. 

 

MASKE DANSI FESTİVALİ 

Yine Sonbahar'da her yıl Ekim başında gerçekleşen Andong Maske Dansı Festivali, UNESCO Dünya Mirası olan Hahoe Köyü'nde 800 yıllık gelenekselbir etkinlik olarak gerçekleştirilir.

Festivalde, somut olmayan bir kültürel miras olan Kore'nin maske dansı draması ve dünyanın dört bir yanından maske dansı gösterileri gibi çeşitli kültürel performanslar yer alır.

Ziyaretçiler performansları izlemenin yanı sıra danslar, maskeler ve ilgili kültür hakkında daha fazla bilgi edinmek için çeşitli uygulamalı deneyim programlarına da katılabiliyor. Andong'un zengin kültürel mirası, sosyo-kültürel, tarihi ve dini mirası Maske Dansı Festivali'nin temelini oluşturur.

Maske dansı ile katılımcılar, geleneklerin önemini anlayarak sakinliği ve farkındalığı öğrenme şansı yakalar. Maske dansı, Kore bayrağındaki Yin ve Yang işaretleri gibi, Andong kültürünün deneyiminden ve festivalin neşesinden oluşmaktadır.

 

 

güney kore fotoğrafları

 

 

KAR FESTİVALİ, KIŞ OLİMPİYATLARI 

Kış mevsimi geldiğinde ise Kore'de "GangwonSnowFesta" heyecanı başlıyor. Gangwon Kar Festivali, 2018 Pyeong Chang Kış Olimpiyatları ve Gangwon 2024 Kış Gençlik Olimpiyat Oyunları'nın mekanı olan Gangwon-do'nun en iyi kış programıdır.

Gangwon Kar Festivali'ne katılanlar kar, kayak, festival coşkusu ve Hallyu içeriğiyle ilgili şeylerin tadını çıkarırlar.

Gangwon Kış Festivali, Aralık-Nisan ayı boyunca gerçekleşmektedir. Ayrıca, Asya'nın ilk Kış Gençlik Olimpiyat Oyunları, 02-19 Ocak tarihleri arasında Gangwon-do'da düzenlenecektir.

 

 

Güney Kore turizm gezi

 

 

Gangwon-do çevresindeki dört şehirde (Pyeongchang, Gangneung, Jeongseon, Hoengseong) 70 ülkeden 1.900 genç sporcu kış olimpiyatlarında yarışacak. 81 alt etkinlikle 15 yaş altı 7 oyun düzenlenecektir.

 

Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Direktörü HyunchoCho, "Kore hükümeti ve Kore Turizm Örgütü (KTO), 2023-2024 Visit Korea Year Kampanyasının bir parçası olarak, K-Kültür Seyahat Etkinliklerini destekliyor.

 

Ziyaretçiler dört mevsim Kore Festival ve Etkinliklerine katılarak kültürümüzü, sanatımızı ve doğamızı yakından keşfetme fırsatı bulabilirler. 

Bu özel programlardan keyif alan Türk gezginlerini Kore'de görmekten büyük mutluluk duyacağız. KTO İstanbul, Kore kültürünü en iyi ifade eden K-Kültür Seyahat Etkinlikleri'ne seyahat programı düzenleyen tur operatörlerine de destek veriyor."açıklamasında bulundu. 

 

 

Kore Ziyaret Yılı fotoğraf

 

 

Daha fazla bilgi için www.ktoturkiye.com adresi ziyaret edilebilirsiniz. 

@ktoturkiye @ktoistanbulofisi Kore Turizm Organizasyonu 

 

KEŞFET