Orçun Oğlakcıoğlu'ndan "Hayal Et, Yolculuk ve Hancının Seyir Defteri"

İş dünyasının bilinen isimlerinden Orçun Oğlakcıoğlu'nun, hayata dair umut aşılamak amacıyla yazdığı ilk şiir kitabı "Hayal Et"in geliri (ÇABA) Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma Derneği'ne, çocukluğa, kendimize, aşka ve bize dair yolculukların yer aldığı ikinci kitabı "Yolculuk" ve yolculuğumuz hep aşkla dediği üçüncü kitabı "Hancının Seyir Defteri"nin tüm geliri ise kimsesiz çocuklara, yurtlara ve köy okullarına bağışlanmak üzere Martı Yayınları'ndan satışa sunuluyor.


@orcun.oglakcioglu


IMG_0100İlk kitabı HAYAL ET'de aşka ve sevgiye dair kelimeleri ardı sıra dizelerken, aşkın her halini mısralarla resmediyor. #cabaicinhayalet

Şiirlerinin basit ve anlaşılır ama kelimelerin oyun oynadığı bir bahçe olmasına özen gösteren Orçun Oğlakcıoğlu, bazen sokaklarında kaybolurken, bazen bir martının kanadında hayal kurabilmenin güzelliğini yansıtmayı hedefliyor. Oğlakcıoğlu, kitabının önsözünde, "çocukluğumu her özlediğimde bir uçurtma bırakırım evimin gökyüzüne. Bir tek karanlıktan korkan çocuk yüreğim özgür kalır, aydınlığı getirir melek kanatlarında. Rengi, dili yoktur. Tüm kötü duygulardan uzaktır öğrenme bahçesi. Zamanı geri alamasak da yarınlar için hâlâ umut o çocukta. Daha iyi bir dünya, içindeki çocukta gizli... Umut denizimizin en güzel mavisine bir damla 'çaba' da senden olsun. Hadi çocukluğunu hatırla..." ifadelerine yer veriyor.
hayal


İkinci kitabı YOLCULUK'ta 'bir'den bize giden ve hayal ederek çıkılan yolculukları aktarıyor.

Orçun Oğlakcıoğlu, kitabının içeriği hakkında; "büyük keşifler hayal ederek çıktığımız yolculuklarla başladı. Sevginin o muhteşem sihrinin farkındalığıyla beraberce nefes aldık. Hayallerimiz çatı arasına sakladığımız sevgiyle kucaklaştığından beri daha güçlü uyandık yeni güne. Çocuklar için adil bir dünya isteyen yanımız daha güçlü söylemeye başladı güneşin şarkısını. Şimdi yolculuk zamanı... Çocukluğumuza, kendimize, aşka ve bize. Hayatımızda ne eksikse ona, hayatımızda çoğaltmak istediklerimize ve hayatımızda hep olsun dediklerimize. Şimdi alışarak unuttuklarımızı hatırlama zamanı..." ifadelerine yer veriyor.


9.01.2019

HANCININ SEYİR DEFTERİ'nde ise kavuşma özlemini aşkla harmanlanmış bir şekilde okuyucuları ile paylaşıyor. #dahaiyibirben

Üçüncü kitabı "Hancının Seyir Defteri" ile hancının gönül evine misafir olup, hem soluklanıp hem de aynı handan gelip geçenlerin izlerine eşlik ediyoruz. Duvarlara kazılı şiirlere, sözlere, yalnızlıklara, aşklara, kısaca tüm yaşanmışlıklara şahitlik ediyoruz.

Sevginin iyileştirici sihrinin farkındalığını dört bir yana yaymak istediğini dile getiren Orçun Oğlakcıoğlu, "hayal ederek çıktık yola. Büyük keşiflerimiz için kaybolduğumuz anlar oldu. İyiyi ararken kötüyü ötekileştirdiğimiz oldu. Yolculuğumuz 'bize' varmak içindi. Bazen kendimizi unuttuğumuz oldu. Durmadan, dinlenmeden yol aldığımız oldu. Şimdi bir handa soluklanma zamanı. Olduğu yerden hiç ayrılmayan ve herkese kapısı açık olan hancının içsel yolculuğundan kesitlerle, bize ayna olan insanlarla tanışma zamanı. Şimdi aslımızla barışma zamanı..." diyerek yolculuğunu okuyucularıyla paylaşıyor. 


IMG_0311

 

KEŞFET