Sadece Kimlik Kartınızla Yurt Dışı Tatiline Çıkabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti çipli kimlik kartı ile vize ve pasaport gerekliliği olmadan, bir anda karar verseniz bile engele takılmadan kolayca ziyaret edebileceğiniz bu ülkeler ekonomik bir yurt dışı tatilinin de kapılarını aralıyor.

 

 

Baku azerbayana nasıl giderim 

 

Euro haricinde kendi para birimleriyle de gezebileceğiniz pasaportsuz ülkeler şu şekilde sıralanıyor.

 

 

GÜRCİSTAN

Gürcistan hem kara yolu hem de hava yolu ile ziyaret edilebilen, doğası kadar mimarisiyle de dikkat çeken bir ülke. İstanbul'dan uçakla bir saat içinde Karadeniz kıyısındaki Batum'da ya da başkent Tiflis'te olabilirsiniz. Ülkeye otobüs seçeneğini değerlendirerek ve manzaranın keyfini çıkararak yolculuk yapmak da mümkün.

Seyahatiniz için Batum'u tercih ederseniz şehirde gezilecek pek çok nokta var. Batum gezilecek yerler listenizde iki aşığın hikayesini anlatan modern Ali ve Nino heykelleri, sahil hattındaki 7 kilometrelik Batum Bulvarı, panoramik dönme dolap, yeşilin tonlarıyla büyüleyen Batum Botanik Bahçesi yer almalı. 

Eğer başkent Tiflis'i tercih edecekseniz de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Eski Tiflis ve 4. yüzyıla tarihlenen kalesiyle meşhur Kala bölgesi var. Sameba Katedrali, Rike Park, Özgürlük Meydanı ve Barış Köprüsü de Tiflis'e dair diğer öneriler..

 

Sadece kimlik kartıyla gidilebilecek yurt dışı rotalarından Gürcistan'ı seçenler ülkedeyken haçapuri ile Gürcü mantısı hinkaliyi mutlaka tatmalı.

 

 

gürcistan tiflise nasıl giderim

 

 

MOLDOVA

Çipli kimlik kartıyla 90 güne kadar kalınabilecek Moldova'nın en popüler şehri Kişinev. Direkt uçuşlarla gidilebilecek Kişinev'de gezilecek yerlerin başında Moldova Ulusal Tarih Müzesi geliyor.

14. yüzyılda yaşamış Moldova Prensi Stephen The Great anısına yapılan heykelle bütünleşen Great Central Park, iki meydanı birleştiren uzun bulvar Stefan Cel Mare Bulvarı, Zafer Takı, Katedral Parkı ve Nativity Katedrali ise keşfetmeniz gereken diğer yerler.

Cazibe noktaları, lezzetli yemekler ve farklı bir kültürün izleriyle dolu Moldova'ya seyahat ederseniz tatmanız gereken lezzetler arasında polenta, lezzetli tavuk yemeği racitura ve erişte çorbası zama bulunuyor. 

 

Direkt uçuşlarla gidilebilecek Kişinev'de gezilecek yerlerin başında Moldova Ulusal Tarih Müzesi geliyor.

 

 

Moldovaya nasıl giderim

 

 

AZERBAYCAN

Çipli T.C. kimlik kartı ile ziyaret edilebilen ülkelerden Azerbaycan'da vizesiz 90 güne kadar kalınabiliyor. Azerbaycan'ın en çok ziyaret edilen şehirleri Bakü ve Gence, ülke mutfağının lezzetli yemeklerinin sunulduğu restoranlarıyla, keyif veren parkları ve meydanlarıyla, müze, tiyatro salonu ve konser alanlarıyla sıkılmadan günlerce kalınabilecek yerler.

Burada Şirvanşahlar Sarayı, Multan Kervansarayı ve Muhammad Camii gibi cazibe merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Öte yandan Hazar Denizi boyunca modern gökdelenlerin oluşturduğu silueti seyre dalabilirsiniz. Pek çok hava limanından direkt uçuşlarla Bakü'ye ulaşılabiliyor. 

 

Başkent Bakü'nün eski yerleşimi 'İçeri Şehir' UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

 

 

Flame Towers, Baku, Azerbaycan

 

 

KUZEK KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 30 güne kadar ziyaretlerinde çipli kimlik kartlarıyla giriş yapabildiği Kuzey Kıbrıs, yıl bitmeden keyif dolu bir tatil yapabilmek için ideal bir rota. Turizm ülkesi Kuzey Kıbrıs, sosyal hayatı, tarihi, kültürü ve yemekleriyle ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor.

Ülkedeki bir diğer popüler şehir Gazimağusa'da ise Karpaz Yarımadası'nın ucuna yolculuk yapabilir, Dipkarpaz'da günbatımının güzelliğine tanık olabilirsiniz. Türkiye'nin her yerinden direkt ya da aktarmalı uçuşlarla ortalama 1,5-2 saatte ulaşılabilen Kuzey Kıbrıs için biletinizi hemen alabilirsiniz. 

 

Hafta sonu tatillerinde olduğu kadar uzun süreli tatiller için de eşsiz bir rota olan Kıbrıs'ta tarihi bölge Bellapais'in yanı sıra Girne Kalesi ve Selimiye Camii görülebilir.

 

kıbrısa nasıl giderim

 

 

KEŞFET