Türkiye Yeme-İçme Araştırması Sonuçları

Metro Türkiye, KONDA iş birliği ile gerçekleştirdiği '2022 Yeme-İçme Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre tüketicilerin 10 kişiden 8'i gıdayı gezerek, görerek ve seçerek almak istiyor. Her 4 kişiden 1'i alışveriş yaparken ürünün yerli olmasına dikkat ediyor, her 2 kişiden 1'i ise sepetinde yöresel ürün tercih ediyor. 

 MAKARNA

 

 

Her 10 Kişiden 8'i Gıda Alışverişini Gezerek ve Görerek Yapmayı Tercih Ediyor. 

Pandemi ile birlikte her ne kadar internet üzerinden alışveriş yapma oranı artsa da hala 10 kişiden 8'inin gıdayı gezerek, görerek, seçerek alma arzusunda olduğu görülüyor. 'İnternetten gıda alışverişi yapmıyorum' diyenlerin oranı ise %82 olurken, müşteriler en çok meyve-sebze, balık, etini seçerek ve görerek alma eğiliminde.

 

Alışveriş, Türk Toplumunda Bir Sosyalleşme Aracı Olarak Görülüyor.

Öte yandan alışverişin Türk toplumunda bir sosyalleşme aracı olarak görüldüğü de dikkat çekiyor. Hane içindeki çocuk sayısının azalması ile birlikte hanelerdeki kişi sayısı azalıyor fakat aile olarak alışverişe gitme oranında %50 artış gözlemleniyor. Aileler alışverişe gitmeyi artık beraber sosyalleşebilecekleri bir deneyim ve aktivite olarak görüyor.

 

 

MEYVE_SEBZE_MAMULLERI

 

 

GIDA ALIŞVERİŞİNDE NELERE DİKKAT EDİYORUZ?

Yerli Ürüne %25, Yöresel Ürüne ise %50 Talep Artıyor.

Araştırmaya göre, tüketicilerin yerel ve yöresel ürünlere gösterdiği talep giderek artarken, market markalı ürünlere de talep oldukça yüksek. Gıda alışverişinde ürünlerin uygun fiyatlı olmasına dikkat edilme oranı %86 ile ilk sırada gelirken; yöresel ürün almaya gayret edenlerin oranı %51, market markalı ürün alanların oranı ise %42 şeklinde. Her 4 kişiden 1'i ise alışveriş yaparken ürünün yerli olmasına dikkat ediyor. Organik sertifikalı olmasına dikkat edenlerin oranı %23 iken; hayvansal gıdalarla üretim koşullarına dikkat edenlerin oranı %18, ürünün çevreye zarar verip vermediğine dikkat edenlerin oranı ise %14.

 

Toplumun %42'si Ürünün Ambalajını Okumuyor.

Genel anlamda kentleşme ve modernleşme eğilimine tezat bir şekilde ambalaj okuma eğiliminde azalma var. Toplumun %42'lik kısmı ambalaj okumuyor, okuyanlar ise büyük oranla sadece son kullanma tarihine bakıyor. İkinci sırada içeriğinde haram ürün olup olmamasının kontrolü ve üçüncü sırada ise sağlığa zararlı olabilecek ürünlerin kontrolü geliyor. Ambalaj okuyanlardan %23'ü tarihi geçmiş ürün almayacağını söylüyor.

 

 

sut_urunleri__1_

 

 

Tüketiciler Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Ediyor.

Tüketicilerin yarısından fazlası, ne yiyeceklerine karar verirken sağlıklı beslenme tercihi olduğunu belirtiyor. Araştırmaya göre beslenmelerinde şekeri azaltanların oranı %35, tuzu azaltanların oranı %27 ve yağı azaltanların oranı ise %19. Fakat toplumun yarısı bağışıklık sistemini güçlendirmek için özel bir şey tüketmiyor. Kalan yarısı ise sırasıyla et, kemik, ilik ve tavuk suyu gibi ürünler, organik doğal besinler, kefir ve ev yoğurdu, doğal bitki çayları ile vitamin ve kolajen tüketiyor.

 

EVDE EN ÇOK NE PİŞİYOR?

Pandemi ile Artan Evde Yemek Pişirme Oranı Tekrar Azaldı.

Daha önce pandemiyle birlikte evde yemek pişirme oranındaki %30'lara varan ciddi artışın ardından son dönemde Türkiye genelinde bu oran tekrar pandemi öncesindeki seviyesine dönmüş durumda. Kadın ve erkek bazında bakıldığında ise; kadınlar için bu oranlarda bir değişim olmazken, erkeklerde büyük bir düşüş göze çarpıyor. 

Pandemi döneminde %55 seviyelerine yükselen erkeklerdeki evde yemek pişirme oranı normalleşme ile birlikte %25'lere kadar düşmüş. Evde en çok sebze yemeği (%20) pişiyor, ardından pilav (%12), makarna (%11), bakliyat (%10) ve çorba (%10) geliyor. 2017 yılına kıyasla evde sebze yemeğinin pişmesinde %32 oranında bir artış gözlemlenirken, pilav pişiminde %17'lik düşüş, makarna pişiminde ise %9'luk bir artış görünüyor.

 

 

TOPLU BAHARAT

 

 

Toplumun %60'ı Evde Yemek Yemeyi Sağlıklı ve Güvenli Buluyor.

Evde yemek yemeyi daha sağlıklı ve güvenli buluyorum diyenlerin oranı %60. Buna göre sağlıklı ve güvenli beslenme arayışı nedeniyle evde yemek tercihinde bir artışın olmadığı ve dışarıda yeme içme konusunda sağlık ve güvenlik endişesinin pandemi öncesine göre değişiklik göstermediği söylenebilir. Bu bulgular ışığında, restoranların önümüzdeki dönemde tabaklarında sundukları gıdaların sağlıklı ve güvenli olduğunu tüketiciye daha fazla anlatma ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor.

 

Evde 'Gıda Atığı' Konusunda En Bilinçli Ev Hanımları İken Beyaz Yaka Sınıfta Kaldı.

Her 10 kişiden 8'i evde ihtiyaç fazlası bulunan ve pişmemiş gıda ürünlerini bozulmadan değerlendirmenin, 9'u ise artan yemekleri değerlendirmenin bir yolunu buluyor. Ev hanımı ve emekli kesimin yaklaşık %65'ten fazlası kendi değerlendirip tüketirken %16'sı yakın çevresiyle, %8'i ise ihtiyaç sahipleriyle paylaşıyor. 

Buna göre artan yemekleri değerlendirme oranının bu kesimde %90'un üzerinde olduğu söylenebilir. Diğer yandan öğrenci ve beyaz yaka kesim ise bu konuya yeteri kadar önem vermiyor. Artan gıdayı çöpe atma oranları ev hanımlarında %4 ve emeklilerde %3 iken bu oranlar öğrencilerde %12 ve beyaz yakada ise %10 olarak Türkiye ortalamasının yaklaşık iki katına çıkıyor.

 

 

TARIM__6_

 

 

DIŞARIDA EN ÇOK NE YİYORUZ, NERELERE GİTMEYİ TERCİH EDİYORUZ?

Yeni Bir Lezzet Denemek İçin Dışarda Yiyenlerin Oranında Yaklaşık %60 Artış.

Tüketiciler en çok gündelik bir ihtiyaç olarak dışarıda yemek yerken, sosyalleşme ihtiyacı ise ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca yeni bir lezzet denemek için dışarıda yemek yiyenlerin oranında yaklaşık %60, ödül/kutlama nedeniyle dışarıda yiyenlerin oranında ise %90'lık bir artış var. HORECA için yeni lezzet, özel lezzet arayışının tüketicide artması ve ödül/kutlama için dışarıda yemek yemesi de dikkat çekici sonuçlardan biri. Zamandan tasarruf etmek için dışarıda yemek yiyenlerin oranında ise yaklaşık %50'lik bir artış gözlemleniyor.

 

Kebap ve Döner Türk Halkının Birincisi Olmaya Devam Ediyor.

Dışarıda en çok %20 oran ile kebap, %19 oran ile döner ve %9 oran ile fast food yemekten hoşlanıyoruz. Mekan tercihlerinde ise lokantalar ilk sırada geliyor. Kebap, kafe, pastane ve balık mekanlarının tercih edilme oranı ise 2 katına yakın artış gösteriyor.

 

 

TÜRK SOMONU

 

 

Menemen Soğanlı mı Soğansız mı Tercih Ediliyor?

Tüketicilerin bazı yeme tercihlerine bakıldığında ise menemeni soğanlı tercih edenlerin oranı %65 olurken, pide mi pizza mı sorusunun cevabına göre de; Türkiye genelinde %76 ile pide tercih ediliyor. Gelir seviyesi ve kentlilik oranı arttıkça ise bu oranlar düşüş gösteriyor.

 

Türkiye'nin En Sevdiği Yemekler Sırasıyla Dolma, Sarma, Döner, Lahmacun ve Pide Yer Alıyor. 

Tüm Türkiye'nin en sevdiği yemeklere bakıldığında ise ilk sırada dolma ve sarma geliyor. İkinci sırada ise döner, lahmacun, pide, çiğ köfte yer alırken devamında kuru fasulye, kırmızı et ve yöresel yemekler bulunuyor.

 

 

SARMA MEZE3

 

 

Tüketiciler Evde de Pratiklik Arayışında

Diğer yandan tüketicilerin sahip oldukları ev aletlerinde 2017'ye kıyasla %88 artış ile en fazla Türk kahvesi makinesi bulundurma gözüküyor. Sonra %61 artış ile çay/kahve makinası, %27 artışla tost makinesi, %25'er artışla mikrodalga ve derin dondurucu geliyor.

 

Kahveyi Dışarda Tüketenlerin Oranı 2 Kat Arttı.

Dışarıda kahve içme oranlarına sık sık ve her zaman diyenlerin oranı ise 2017'ye kıyasla %50 artmış durumda. Dışarıda her zaman kahve içerim diyenlerin oranı ise iki katından fazla artmış durumda. Türkiye çapında en çok tüketilen sıcak içecekler arasında ilk sırada çay ve bitki çayları gelirken, ikinci sırada Türk kahvesi geliyor. Espresso, latte, filtre gibi kahveleri tüketme oranı ise iki katına çıkmış.

KEŞFET