TÜRKİYE'NİN EN İYİ VE EN POPÜLER KAYAK MERKEZLERİ - Sıralı Liste

TÜRKİYE'NİN EN İYİ VE EN POPÜLER KAYAK PİSTLERİ 

Kışın en keyifli aktivitelerinden biri de kuşkusuz kayak yapmaktır. Türkiye'nin dört mevsim güzellikler sunan coğrafyası kış aylarında ise bembeyaz kapladığı zirveler ve pistler ile seyahat severlere unutulmaz keyifler sunuyor.

Dağların zirvelerinin beyaz örtüye bürünmesiyle birlikte kayak merkezlerinde pistler dolmaya başladı. Türkiye'nin önde gelen seyahat sitesi İlk Defa Gidiyorum'un kış tatili ve kayak severler için hazırladığı 'TÜRKİYE'NİN EN İYİ VE EN POPÜLER KAYAK MERKEZLERİ' ile ilgili bu içeriğimiz adeta özel bir rehber niteliğinde. Hazırsanız başlıyoruz.

 

SÖMESTİR TATİLİNDE NEREYE GİDİLİR? içerikli yazımız için üzerine tıklayın!

 

Türkiye’nin En İyi ve En Popüler Kayak Merkezleri

 

 


ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ - BURSA

Kayak denilince akla ilk gelen merkezlerden biri olan Uludağ Kayak Merkezi, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri. İstanbul'a yakın ve kolay ulaşılabilir konumu ile kayak ve kış tatili severlerin vazgeçilmez adresi olan Uludağ, öğrencilerin sömestır tatillerinde ise yine ilk tercih edilen seyahat lokasyonlarından birini oluşturuyor.

Çoğunlukla İstanbullular tarafından tercih edilse de ülkemizin dört bir yanından ve tüm dünyadan ziyaretçilerini ağırlayan Uludağ Kayak Merkezi her yıl binlerce yerli ve yabancı sporseveri ağırlıyor.

Kış sporları için de yıllardır Dünyanın En İyi Kayak Merkezleri sıralamasında yer alan Uludağ kayak pistlerinde yeni başlayan amatör kayakçılardan, profesyonel kayakçılara kadar her seviyede kayak severleri görebilmeniz mümkün.

Kayak ile birlikte snowboard, bigfoot, buz pateni ve kar motosikleti gibi kış sporu aktiviteleri ile Uludağ Kayak Merkezi sporseverlere eşsiz bir deneyim fırsatı sunuyor.

Kayak yapmak istemeyen ama yalnızca kar tatili yapmak isteyen tatilseverlere ise gün boyu süren etkinlikler, teleferik ile eşsiz manzaralar, konaklama ve eğlence deneyimi ile unutulmaz bir kış tatili sunuyor.

 

uludağ kayak merkezi bursa en iyi kayak merkezleri

 

 

KARTEPE KAYAK MERKEZİ - KOCAELİ

Samanlı dağları arasında çam, meşe ve kestane ağaçlarıyla kaplı gür ormanlarıyla muhteşem Kartepe, kayak keyfini deniz manzarasına karşı çıkarmak için harika bir rota.

Dünyanın en iyi kayak merkezleri arasında yer alan Bursa Uludağ Kayak Merkezi'nin ardından Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi, kayak severlerin en çok tercih ettiği kayak merkezlerinin başında yer alıyor.

Marmara bölgesinde yer alması ve İstanbul'a en yakın kayak merkezi olması nedeniyle İstanbulluların en çok tercih ettiği Kartepe Kayak Merkezi, kayak tutkunları için günü birlik ve hafta sonu gidilebilecek eşsiz rotalar sunuyor.

Türkiye'nin en iyi kayak merkezlerinden biri olan Kartepe Kış Sporları Merkezi'nde 1250 metre üzerinde kurulu tesisleri, 42 km'lik pist alanında 14 doğal pistleri, 3 telesiyej ve 2 adet T barı (teleski) bulunuyor. Tesislerde günü birlik kızak ve kayak ekipmanları için kiralama olanağı da bulunuyor.

Türkiye'nin en popüler kayak merkezlerinden biri olan Kartepe Kayak Merkezi, adrenalin dolu kış sporu yapmak isteyen kayak tutkunlarının ve beyaz bir kaçamak yaşamak isteyen kış severlerin sıklıkla bu zirveyi ziyaret etmesine sebep oluyor.

Kartepe zirvesinin eteklerindeki Aşıklar Köyü olarak bilinen Maşukiye'de keyifli bir kahvaltı ile güne başlamak veya meşhur kiremitte alabalık yemek ise bu rotaya eşsiz bir lezzet anı katacaktır. 

 

kocaeli kartepe kayak merkezi en iyi kayak popüler kış sporları sezonu

 

 

KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ - BOLU

Şehrin yoğun temposuna bir kış molası vermek isteyenler ile sömestır ara tatillerinde en çok aranan kayak merkezlerinden biri de Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi olmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi Batı Karadeniz Bölgesi'nde Bolu'ya bağlı Köroğlu Dağı bölgesinde yer almaktadır. Kartalkaya'nın kayak zirvesi sık orman ağaçları ve bitki örtüleriyle kaplıdır ve yarı ılıman bir iklime sahiptir.

Bolu Kartalkaya'nın kayak alanı 1850 - 2200 m. yüksekliğindedir. Ortalama 250 cm. kar kalınlığı ile benzersiz bir kış tatili ve bu tatili kayak yaparak geçirmek isteyen kar severler için keyifli anlar biriktirme imkanı sunuyor.

 

Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi 2024

 

 

BOLU GEREDE - ESENTEPE ARKUT DAĞI KAYAK MERKEZİ

Bolu Gerede'nin kuzeyinde asırlık çam ağaçlarının bulunduğu 1300 metre yükseklikteki bu bölge sürekli esmesinden dolayı Atatürk tarafından Esentepe adını almıştır.

Kış sporları ve kayak imkanına sahip olan Esentepe'nin 4 km. kuzeyinde Arkut Dağı'nda bulunan pistlerde kayak yapılmakta ve her yıl uluslararası kayak yarışmaları düzenlenmektedir. Arkut Dağı Kayak Merkezi'nde 900 metrelik slalom, 5000 metrelik mukavemet pistine sahiptir. 2 adet mekanik tesis bulunmaktadır.

Bolu Gerede Arkut Dağı kayak bölgesinde yalnızca kış aylarında değil yaz aylarında da kamp, spor kampları, trekking, dağ bisikleti, off-road gibi aktiviteler yapılmaktadır.

 

 Bolu Gerede - Esentepe Arkut Dağı Kayak Merkezi

 

 

PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ - ERZURUM

1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilen Palandöken Kayak Merkezi 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na ev sahipliği yapmış ve Türkiye'nin kış turizminde yeni cazibe merkezlerinden biri olmuştur.

Palandöken Dağları 70 kilometre uzunluğunda ve 25 kilometre genişliğinde bir alanı kapsamaktadır. Palandöken dağlarının görkemli ve etkileyici görüntüsünü seyretme imkânı sunan Palandöken turizm merkezi içinde Erzurum (Hınıs) Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylası'ndan oluşan 3 adet kayak merkezi bulunmaktadır. Erzurum Boğazı, aynı zamanda Palandöken Kayak Merkezi adıyla anılmaktadır.

3 bin 176 metre yüksekliğindeki Palandöken Kayak Merkezi, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biridir.

Toplam pist uzunluğu 30 kilometreyi bulan Türkiye'nin en iyi kayak merkezlerinden biri olan dev kayak merkezi, zorlu ve dik pistleriyle profesyonel sporcuları ve dağcıları ağırlarken, yerli ve yabancı turistler arasında son yıllarda giderek popülerleşen bir seçenek haline gelmeyi başarıyor.

2000-3176 metreler arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezin'deki pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet vermektedir. Ayrıca Palandöken'de; 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve 4 doğal pist yer almaktadır. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişiye kayak yapma imkanı sunulmaktadır.

Kayak tatili için yapılan aramalarda artışlarda Uludağ Kayak Merkezi, Kartepe Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi ile birlikte ön plana çıkan Palandöken Kayak Merkezi kış tatilini dolu dolu yaşamak isteyenler için oldukça ideal.

 

erzurum Dedeman_Palandoken kayak merkezi

 

 

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ - KARS

Doğu Ekspresi'nin son durağı olan ve Kars Sarıkamış Kayak Merkezi, dünyada yalnızca Alp Dağları'nda görülen ''Kristal Kar'' ile Sarıkamış'ı diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri.

Şehir merkezine yalnızca 55 kilometre uzaklıkta konumlanan Sarıkamış Kayak Merkezi'nde düşük nem oranı ile buzlanma olmuyor. Bu sayede de ''Kristal Kar'' taneleri çok uzun zaman korunuyor. ''Kristal Kar'' üzerinde kayak yapmanın ayrıcalığını yaşamak isteyen kayak severler Sarıkamış Kayak Merkezi'ne ayrıcalıklı bir ilgi gösteriyor.

Toplam uzunluğu 25 kilometreyi bulan ve sarıçam ormanları ile çevrelenen Sarıkamış kayak pistleri, Sarıkamış çevresinde özellikle Alp ve kuzey disiplini kayak uygulamaları ile "kayak safari" ve "kızaklı geziler" için çok uygun bir ortam sunmaktadır. Sarıkamış kayak merkezi slalom, büyük slalom ve süper-c kayak türlerini yapmaya oldukça elverişlidir.

Sarıkamış Kayak Merkezi düzenlediği çeşitli kış festivalleri kapsamında atlı kızak gösterisi, kızak yarışları, kar üzerinde voleybol ve off-road yarışları gibi etkinliklerle kayak tutkunlarına tam bir şölen havası yaşatıyor.

Ocak ayının ilk haftası düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı ile şehit toprağı olan Sarıkamış'ta donarak şehit düşen kahraman 90 bin askerimizin aziz hatırası da ziyaretçileriyle birlikte yad edilmektedir. Ebedi ruhlarına saygıyla...

 

Sarıkamış Kayak Merkezi sarıkamış şehitleri kars

 

 

ERCİYES KAYAK MERKEZİ - KAYSERİ

Kış tatilinde farklı bir şehirde olmak, karın tadını doyasıya çıkarmak ve bambaşka bir coğrafyayı keşfetmek isteyenler için eşsiz kayak rotalarından biri de Kayseri Erciyes Kayak Merkezi'dir.

3.916 metrelik yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek beşinci dağı olan Erciyes Dağı, Kayseri'nin göz bebeği olarak merkeze 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Sönmüş bir yanardağ olan Erciyes Dağı'nın karlı yamaçları kış sporları için ideal bir kayak merkezi konumu oluşturuyor. Erciyes Dağ'ı üzerinde kurulan Evrensel Kış Sporları ve Turizm Merkezi'ndeki 2'si gondol 18 mekanik tesis ağı misafirlerine farklı noktalarda kayak yapma imkânı sunuyor.

Uludağ, Kartepe, Kartalkaya, Palandöken, Sarıkamış kayak merkezlerini aratmayan Erciyes kayak pistleri heyecan ve adrenalin tutkunlarının tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Erciyes Dağı'nda kaymanın keyfini yaşayan tatilciler, Erciyes Kayak Merkezi'ndeki kolay, orta ve zor gruplara göre ayrılan pist seçenekleri ile her seviyede kayak ve snowboard severleri ağırlıyor.


Erciyes Kayak Merkezi kasım ayından nisan ayına kadar uzun bir kayak sezonu vadeden, yoğunlukla üç yıldızlı otellerde konaklama olanaklarının yanı sıra yöresel lezzetler de sunuyor.

 

erciyes

 

 

ILGAZ KAYAK MERKEZİ - KASTAMONU

Anadolu'nun efsanelere konu dağlarından biri olan Ilgaz Dağları Kastamonu'nun ve Ilgaz'ın eşsiz doğasıyla kış aylarında kayak severleri buluşturuyor.

Kış mevsimin büyüleyici bir etkiye sahip olduğu rotalardan biri olan ve yüzde 65'i ormanlarla kaplı Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi, Ilgaz Dağı Milli Parkı içinde 1990 yıllarından beri kış turizminin uğrak yerlerinden biri olmuştur.

Ilgaz Dağları, zengin orman altı varlığı, geniş floraya sahip bitki yapısı ve jeolojik yapısı nedeniyle birçok amatör ve profesyonel grup tarafından yılın farklı mevsimlerinde tercih edilen bir bölge halini almıştır.

Kastamonu Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi, merkeze 35 kilometre, havalimanına 20 dakika uzaklıkta lokasyonu ile çoğunluğu büyük şehirlerden olmak üzere Türkiye'nin her yerinden kayak severleri bekliyor.

Emsalleri ile çok rahat yarışabilecek kayak tesisine sahip olan Ilgaz Kayak Merkezi'nde 2 adet 800 metre, 1 adet 1400 metre ve 1 adet 200 metre uzunluğunda olmak üzere toplamda 4 adet kayak pisti yer alıyor.

Yurduntepe Kayak Merkezi ise kolay, orta ve zor pist çeşitliliği sunarken, İki etaptan oluşan 5600 metre uzunluğundaki pist, Alp disiplini snowboard yapmaya olanak sağlıyor.

Kastamonu Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi'nde yer alan Aralık ve Nisan ayları arasında aktif olan Ilgaz Kayak Merkezi ve Yurduntepe Kayak Merkezi'nde beyaz örtünün büyüleyici atmosferini unutulmaz bir deneyimle yaşamak isteyenleri bekliyor.

 

kayak sezonu açıldı kış rotaları

 

 

YALNIZÇAM KAYAK MERKEZİ - ARDAHAN

Doğu Anadolu'nun parlayan yıldızı Ardahan'da yer alan Yalnızçam Kayak Tesisi 2018 yılında Avrupa Birliği'nin finansman desteği ile kurulmuştur. Ardahan'a sadece 20 km uzaklıktaki Yalnızçam Kayak Merkezi 2750 metre yükseklikte bulunan Uğurludağ üzerinde yer almaktadır.

Henüz yeni bir pist olmasına rağmen kayak severlerin büyük ilgi gösterdiği Ardahan Yalnızçam kayak merkezinde 3 pist bulunmaktadır. Ana pisti 4 km uzunluğunda, yan pistlerden biri 1.5 km uzunluğunda ve diğer pisti de 600 metre uzunluğundadır. Yan pistler daha çok acemi kayak severler için düşünülmüştür.

Pist eğimleri yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değişmektedir. Yalnızçam kayak merkezinde üst bölgelere ulaşım için kullanılan 1 adet telesiyej ve 2 adet teleski vardır.

Sayısız doğal güzelliğe sahip Ardahan'nın dünyaca ünlü Çıldır Gölü ile birlikte kış turizmini taçlandıran Yalnızçam Kayak Merkezi, tıpkı Erzurum Palandöken Kayak Merkezi'nde olduğu gibi dünyada yalnızca Alp Dağları'nda görülen 'Kristal Kar'a sahip bir diğer önemli turizm merkezimizdir.

Karasal iklimin hâkim olduğu Ardahan'da kışları sert, uzun ve kar yağışlı geçmesi Yalnızçam Kayak Merkezi'nde kayak sezonun aylarca sürmesine sebep olan bir diğer ayrıcalıklı özelliktir.

 

ARDAHAN ile ilgili daha detaylı içerik yazımıza "İLK DEFA ARDAHAN'A GİDİYORUM" ve "ARDAHAN'DA BAHAR BİR BAŞKADIR" linklerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

 

yalnizcam kayak merkezi ardahan kayak merkezi

 

 

Kayak turizmi denildiğinde akla ilk gelen kayak merkezleri ve beraberinde kış rotalarının yer aldığı 'Türkiye'nin En İyi ve Popüler Kayak Merkezleri Tam Sıralı Listesi'nin yer aldığı bu içeriğimize mutlaka göz atmadan tatil planı yapmayın.

 

TÜRKİYE'NİN EN İYİ KAYAK MERKEZLERİNİN TAM SIRALI LİSTESİ 

ANTALYA SAKLIKENT KAYAK MERKEZİ
ANKARA ELMADAĞ KAYAK MERKEZİ
ARTVİN ATABARI KAYAK MERKEZİ, MERSİVAN KAYAK MERKEZİ
AĞRI BUBİ DAĞI KAYAK MERKEZİ, KÜPKIRAN KAYAK MERKEZİ
AKSARAY HASAN DAĞI KAYAK MERKEZİ
BİNGÖL HASEREK KAYAK MERKEZİ, YOLÇATI KAYAK MERKEZİ
BAYBURT KOP DAĞI KAYAK MERKEZİ
BURDUR SALDA KAYAK MERKEZİ
BİTLİS ÇİFTKAYA KAYAK MERKEZİ, NEMRUT KARDELEN KAYAK MERKEZİ, RAHVA KAYAK MERKEZİ
ÇANKIRI YILDIZTEPE KAYAK MERKEZİ
DENİZLİ NİKFER KAYAK MERKEZİ, DENİZLİ KAYAK MERKEZİ
ERZURUM KANDİLLİ KAYAK MERKEZİ, KONAKLI KAYAK MERKEZİ, LALELİ KAYAK MERKEZİ
ELAZIĞ HAZARBABA KAYAK MERKEZİ
ERZİNCAN ERGAN KAYAK MERKEZİ, BOLKAR KAYAK MERKEZİ
KARS CIBILTEPE KAYAK MERKEZİ
GÜMÜŞHANE ZİGANA KAYAK MERKEZİ
GAZİANTEP ERİKÇE KAYAK MERKEZİ
HAKKARİ MERGA BÜTAN KAYAK MERKEZİ
ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
İZMİR BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
KARAMAN ERMENEK KAYAK MERKEZİ
KARABÜK KELTEPE KAYAK MERKEZİ
KÜTAHYA MURAT DAĞI KAYAK MERKEZİ
KAHRAMANMARAŞ YEDİKUYULAR KAYAK MERKEZİ
MUĞLA EREN DAĞI KAYAK MERKEZİ
MUŞ GÜZELDAĞ KAYAK MERKEZİ, GÜZELTEPE KAYAK MERKEZİ
SİNOP DRANAZ KAYAK MERKEZİ
SAMSUN LADİK AKDAĞ KAYAK MERKEZİ
SİVAS YILDIZ DAĞI KAYAK MERKEZİ, YOĞUNYOKUŞ KAYAK MERKEZİ
ORDU ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ, KABADÜZ KAYAK MERKEZİ
TUNCELİ OVACIK KAYAK MERKEZİ
VAN ABALI KAYAK MERKEZİ, ÇATAK KAYAK MERKEZİ

 

 

UNUTMAYIN!

İDG Dostları bizleri INSTAGRAM ve FACEBOOK sayfalarımızdan takip edebilirsiniz. 

 

KEŞFET