We Belong Sergisi İstanbul 74’te Açıldı.

ISTANBUL'74, ortağı olduğu Clubhouse Bebek'teki yeni alanında, küratörlüğünü Demet Müftüoğlu Eşeli'nin üstlendiği, yirmiden fazla çağdaş sanatçının işlerini bir araya getiren WE BELONG başlıklı ilk sergisini gerçekleştiriyor. 15 Ocak 2024 tarihine kadar ziyarete açık olacak olan karma sergi, randevuyla gezilebilecek.

 

 

1701260132_Mehmet_Ali_Uysal_1.kck

 

 

Toplumsal karmaşıklıkların ve zorlukların hakim olduğu mevcut küresel manzarada, WE BELONG, bireyin bir yere, kültüre ve topluluğa ait olma yönündeki temel ihtiyacını sorguluyor.

Sergi, toplumsal meselelere farklı pencerelerden farklı yaklaşımlarla bakmaya çalışarak, günümüz yaşam biçiminde aidiyet duygusu, toplumsal bağlar ve genel anlamda topluluk kültürü ile ilgili soruları gündeme getiriyor.

 

1701260149_Robert_Montgomery.kck

 

 

WE BELONG, sergiye özel üretilen bazı eserleri ve ilk gösterimleri izleyicilerle buluşturuyor. Robert Montgomery'nin "Love is the Revolutionary Energy" başlıklı eseri Art Basel Paris 2022'de Louvre Müzesi Tuileries Bahçesi'nden sonra ilk kez İstanbul'da sergilenirken, Ordu'daki büyük solo sergisiyle ses getiren Alper Aydın'ın mekana özgü büyük ölçekli enstalasyonu "Kırmızı Hap" yer alıyor.

Ekin Bernay'ın Tate Modern programı için kapanma döneminde 2021'de yaratılan "Resilient Responses" başlıklı online performansı da bir yerleştirmeye dönüştürülerek fiziksel olarak ilk kez WE BELONG kapsamında görülebilecek.

 

 

1701260113_Alper_Ayd__n__K__rm__z___Hap__1.kck

 

 

Aynı zamanda, ISTANBUL'74'ün sıkça iş birliği yaptığı Küba kökenli Amerikalı sanatçı José Parlá ve Paris merkezli fotoğraf sanatçısı JR'ın 2012 Havana Bienali kapsamında gerçekleştirdikleri "The Wrinkles of the City, La Havana" mural serisini konu alan belgeseli de yer alıyor.

İkonik isimlerin ve çağdaş sanatçıların bir arada yer aldığı sergi, fiziksel mekanların ve kültürel geçmişlerin ötesinde birleşmeyi ve topluluk olmayı teşvik eden yeni yollar keşfetmek üzere bir alan yaratmaya çalışıyor.

 

 

1701260144_Sarkis.kck

 

 

ISTANBUL'74'ün Clubhouse Bebek içindeki yeni alanı, tüm yıla yayılacak çok disiplinli kültürel program, sergiler, performanslar ve çeşitli etkinlikler için bir platform görevi üstlenecek.

KEŞFET